Če je bitcoin v 100% povezan z delom (proof-of-work) je športnikova kariera 10% odvisna od talenta in 90% od trdega dela skozi športnikovo kariero in tukaj vidimo močno povezavo med njima. V času kariere, se športniki nimajo časa ukvarjati s financami ter s svojimi naložbami in zato v večini primerov premoženje zaupajo finančnim svetovalcem, menedžerjem, posrednikom,… in zelo hitro se zgodi, da šele ob koncu kariere opazijo, da je bilo upravljanje skozi kariero zgrešeno, nimajo znanja reševati težav in v trenutku je lahko njihovo trdo delo razvrednoteno oziroma uničeno. Zakaj bi se moral športnik ukvarjati s svojimi financami, namesto da bi se v celoti posvetil svoji športni karieri in v kratkem času iz sebe istisnil svoj maksimum. Raziskave kažejo, da znaten delež športnikov izgubi velik del ali celo celotno premoženje v nekaj letih po koncu kariere. Sploh športniki, ki skozi kariero zaslužijo večjo količino denarja. Samo nekaj primerov:
1. NFL (ameriški nogomet): Glede na raziskavo revije Sports Illustrated iz leta 2009, kar 78 % igralcev NFL doživi finančne težave ali bankrot v roku dveh let po koncu kariere. To je zaskrbljujoča statistika, ki kaže na finančne izzive, s katerimi se soočajo igralci ameriškega nogometa po upokojitvi.
2. NBA (košarka): Ista raziskava je pokazala, da približno 60 % igralcev NBA bankrotira ali se sooči s finančnimi težavami v petih letih po koncu kariere. Zaradi kratkega trajanja povprečne kariere v NBA, ki traja le okoli 4,5 leta, je težko ustvariti stabilen finančni položaj, če igralci ne upravljajo premoženja premišljeno.
3. Nogomet: Čeprav specifičnih raziskav za evropske nogometaše ni veliko, nekatere študije in poročila kažejo, da se tudi evropski nogometaši pogosto soočajo s finančnimi težavami po koncu kariere. Po podatkih britanskega združenja igralcev (PFA) se ocenjuje, da približno 40 % nogometašev v Angliji doživi finančne težave v nekaj letih po koncu kariere.
4. Ostali športi: Športniki v individualnih športih, kot so tenis, golf, boks, smučanje, motošport,... prav tako pogosto doživijo finančne izzive. Študije kažejo, da je pri boksarjih še posebej visoka stopnja finančnih težav po koncu kariere, saj jih več kot 70 % boksarjev izgubi večino premoženja zaradi slabega finančnega upravljanja, visokih stroškov in kratkega obdobja aktivne kariere.
Glavni razlogi za izgubo premoženja so slabo finančno upravljanje, visoki življenjski stroški, pomanjkanje finančne izobrazbe, neuspešne naložbe in pomanjkanje dolgoročne strategije za ohranjanje vrednosti premoženja.
Tradicionalni finančni sistemi lahko omejujejo njihovo finančno rast zaradi inflacije, nestabilnosti valut in omejenega dostopa do globalnih naložbenih možnosti. V zadnjem času pa je bitcoin pritegnil pozornost kot možnost za dolgoročno shranjevanje vrednosti, pri čemer ga mnogi vidijo kot način za zaščito pred inflacijo in nestabilnostjo tradicionalnih valut. Poleg tega pa ima bitcoin še eno lastnost. Zaradi svoje trdnosti ga veliko "težje" zapravimo za nesmiselne nakupe in športnikom zaradi tega, tudi količina denarja, ne kopni kot se to dogaja pri tradicionalnih FIAT valutah.
Zakaj Bitcoin?
Bitcoin je decentralizirana digitalna valuta, ki deluje brez centralne avtoritete ali posrednikov. Njegova edinstvena značilnost je omejena ponudba – obstaja le 21 milijonov bitcoinov, kar pomeni, da ga ni mogoče ustvarjati poljubno, kot to počnejo centralne banke z denarjem. Ta lastnost deflacijskega sredstva pomeni, da bitcoin dolgoročno ohranja vrednost, saj je zaščiten pred razvrednotenjem. Ker so športniki pogosto izpostavljeni nihanjem valut, davčnim obremenitvam in negotovostim glede svojega finančnega prihodka po koncu kariere, lahko bitcoin ponuja privlačno alternativo za dolgoročno finančno stabilnost.
Možnosti, ki jih bitcoin prinaša športnikom
- Ohranjanje vrednosti premoženja: Ker je bitcoin zasnovan tako, da ohranja vrednost ne glede na inflacijo, predstavlja varno zatočišče za dolgoročne vlagatelje. Športniki lahko del svojega premoženja pretvorijo v bitcoin in s tem zaščitijo zaslužke pred inflacijo, ki zmanjšuje kupno moč tradicionalnih valut.
- Enostaven prenos in mobilnost sredstev: Športniki, ki živijo po celem svetu ali pa se selijo med različnimi državami, lahko z bitcoinom svoje premoženje prenašajo brez geografskih omejitev in brez visokih stroškov tradicionalnih bančnih nakazil. S tem imajo popoln nadzor nad svojim premoženjem, ne glede na državo, kjer bivajo.
- Investicijska rast: Čeprav je bitcoin podvržen nihanjem, se je v zadnjem desetletju izkazal kot eno najdonosnejših sredstev. Športniki, ki so pripravljeni sprejeti določeno stopnjo tveganja, lahko dolgoročno dosežejo znatno rast vrednosti premoženja. Strategija "HODL" (nakup in držanje bitcoina na dolgi rok) se je za mnoge vlagatelje izkazala za donosno, saj bitcoin dolgoročno pogosto raste.
- Dolgoročna zaščita v primeru političnih in ekonomskih kriz: Kot globalno sredstvo bitcoin ni vezan na stabilnost ali nestabilnost posameznih držav. Športniki, ki prihajajo iz držav z visokim tveganjem politične ali ekonomske nestabilnosti, se lahko zaščitijo pred morebitnim propadom domače valute in ohranijo svoje premoženje ne glede na dogodke v matični državi.
- Odpornost na cenzuro in popolna lastniška pravica: V mnogih državah lahko vlade zamrznejo ali omejijo dostop do bančnih računov posameznikov. Bitcoin pa je decentraliziran in deluje brez centralne avtoritete, kar pomeni, da nobena institucija ali vlada ne more vplivati na osebno lastništvo športnikov. S pomočjo bitcoina športniki ohranijo popolno lastniško pravico nad svojim premoženjem.
Praktični koraki za športnike
- Izobraževanje in razumevanje trga: Preden športnik vstopi na trg kriptovalut, je ključno, da se temeljito izobrazi o bitcoinu in dejavnikih, ki vplivajo na njegovo ceno. S pravilnim razumevanjem lahko športniki lažje sprejmejo premišljene odločitve in obvladajo tveganja.
- Razpršitev portfelja: Strokovnjaki pogosto priporočajo, da športniki del svojega premoženja vložijo v bitcoin, a hkrati ohranijo raznolik portfelj. Tako ohranjajo stabilnost in hkrati omogočijo rast premoženja skozi čas.
- Hranjenje v varnih digitalnih denarnicah: Bitcoin je treba hraniti v varnih digitalnih denarnicah (npr. v strojnih denarnicah), ki omogočajo zasebni dostop do sredstev. Te denarnice nudijo večjo varnost kot vroče denarnice ali hramba pri posrednikih, saj zmanjšujejo tveganje vdora, zaplembe ali kraje.
Posvet s finančnimi svetovalci in strokovnjaki za bitcoin: Ustrezni finančni svetovalci lahko športnikom pomagajo razviti dolgoročno strategijo za upravljanje bitcoin naložb in optimizacijo davčnih obveznosti. Poleg tega lahko strokovnjaki za bitcoin pomagajo razumeti specifične trende na trgu bitcoina in svetujejo pri nakupih ob pravem času.
Več znanih športnikov je javno priznalo da držijo bitcoin kot naložbo, saj v tem vidijo priložnost za dolgoročno rast in zaščito svojega premoženja.
Med njimi so:
1. Russell Okung (ameriški nogometaš) - Okung, nekdanji igralec NFL, je eden prvih športnikov, ki je javno izrazil podporo bitcoinu. Leta 2020 je postal prvi NFL igralec, ki je prejel del svoje plače v bitcoinu, kar je dosegla njegova ekipa Carolina Panthers z uporabo platforme za pretvorbo plač v bitcoin. Okung je postal ambasador bitcoina in na družbenih omrežjih pogosto poudarja pomen finančne svobode, ki jo bitcoin omogoča.
2. Tom Brady (ameriški nogometaš) - Slavni igralec ameriškega nogometa, ki je osvajal Super Bowl, je priznal svoje zanimanje za bitcoin in vlaganje v kriptovalute. Brady je sicer postal ambasador propadle borze FTX in je sodeloval pri promociji drugih kriptovalut in s tem izgubil vso kredibilnost, saj se je vse izkazalo kot goljufija ali neke vrste nasedla naložba. Vendar je poleg tega javno potrdil, da sam kupuje in drži bitcoin, saj vidi v tem priložnost za prihodnost.
3. Aaron Rodgers (ameriški nogometaš) - Zvezdnik NFL je napovedal, da bo del svoje plače prejel v bitcoinu, in tako postal eden izmed najvidnejših športnikov, ki podpira to digitalno sredstvo. Rodgers meni, da je bitcoin možnost za finančno zaščito, še posebej ob naraščajoči inflaciji, in je navdihnil mnoge navijače.
4. Francis Ngannou (MMA borec) - UFC prvak Ngannou je napovedal, da bo svoj naslednji honorar prejel v bitcoinu. Je goreč podpornik tega digitalnega sredstva. Verjame, da bitcoin ponuja boljše finančne priložnosti, še posebej za športnike, ki imajo kratko kariero in želijo zagotoviti dolgoročno finančno stabilnost.
5. Saquon Barkley (ameriški nogometaš) - Barkley, ki igra v NFL, je napovedal, da bo vse svoje prihodke od sponzorstev pretvoril v bitcoin, saj verjame, da mu bo ta naložba omogočila dolgoročno finančno varnost. Razumevanje omejenosti bitcoina kot sredstva ga je spodbudilo, da svojo finančno prihodnost usmeri v le tega.
Tudi v Evropi je vse več športnikov, ki so prepoznali potencial bitcoina kot naložbo. Nekateri od njih so javno priznali da so oziroma bodo vlagali v bitcoin oziroma sprejeli del plačila v njem.
Med bolj znanimi evropskimi športniki so:
1. Antoine Griezmann (francoski nogometaš) - Griezmann, ki igra za Atlético Madrid in francosko reprezentanco, je navdušen nad tehnologijo pogosto izraža podporo bitcoinu na družbenih omrežjih in se zanima zanj kot dolgoročno naložbo. Čeprav ni javno razkril svojih specifičnih naložb, velja za enega bolj prepoznavnih evropskih športnikov, ki je pozitiven glede prihodnosti digitalnih sredstev.
2. Kevin-Prince Boateng (nemško-ghanski nogometaš) - Boateng je bil med prvimi evropskimi nogometaši, ki je javno podpiral bitcoin. Čeprav ni razkril, kolikšen del premoženja ima v bitcoinu, je v več intervjujih izrazil navdušenje nad njim kot sredstvom za zaščito premoženja in finančno neodvisnost.
3. Axel Witsel (belgijski nogometaš) - Witsel, ki igra za belgijsko reprezentanco, je prav tako izrazil zanimanje za bitcoin. Pogosto uporablja družbena omrežja za promocijo, čeprav svojih specifičnih naložb ni razkril.
4. David de Gea (španski nogometaš) - Vratar Manchester Uniteda je eden izmed evropskih športnikov, ki se je pridružil trendu vlaganja v kriptovalute. V preteklosti je pokazal zanimanje za bitcoin, čeprav ni razkril podrobnosti svojih naložb.
Ti športniki so z javnim priznanjem vlaganja v bitcoin spodbudili tudi druge, da razmislijo o bitcoinu kot načinu ohranjanja vrednosti premoženja. Njihov vpliv presega zgolj lastne naložbene cilje, saj pripomorejo k večjemu sprejemanju bitcoina v širši javnosti, zlasti med mladimi navijači in športnimi navdušenci, ki vidijo v njih svoje vzornike.
Niso pa le športniki tisti, ki lahko sprejmejo bitcoin v svoj delavni proces. Klubi kot so Botev Plovdiv v Bolgariji, EHC Biel-Bienne in FC Lugano v Švici, pokazali inovativnost in odprtost do bitcoina, kar jih uvršča med pionirje na tem področju v Evropi.
1. Botev Plovdiv (Bolgarija)
Bolgarski nogometni klub Botev Plovdiv je eden izmed evropskih pionirjev pri sprejemanju bitcoina. Klub je začel eksperimentirati z bitcoinom, tako da je z njim omogočil plačilo vstopnic in izdelkov. Poleg tega so v klubu začeli uporabljati bitcoin za nekatere notranje transakcije in investicije, kar pomeni, da se gibljejo proti bolj integriranemu modelu, kjer bitcoin postaja del njihovega finančnega poslovanja.
2. EHC Biel-Bienne (Švica)
Švicarski hokejski klub EHC Biel-Bienne je že leta 2019 začel sprejemati bitcoin kot sredstvo plačila za vstopnice in klubske izdelke. EHC Biel je kot eden izmed prvih športnih klubov v Švici začel uvajati bitcoin v svoje poslovanje, kar je pomemben korak v državi, kjer je zanimanje za blockchain in kriptovalute zelo visoko. Švica je namreč ena izmed vodilnih evropskih držav na področju kriptovalut, zlasti zaradi ugodnega zakonskega okvira v kantonu Zug, znanem tudi kot »Crypto Valley«.
3. FC Lugano (Švica)
Švicarski nogometni klub FC Lugano je šel korak dlje in v svoje poslovanje integriral celotno platformo za plačila s kriptovalutami. Lugano je znan po tem, da podpira inovacije na področju digitalnih sredstev. V letu 2021 so napovedali partnerstvo s podjetjem Tether, ustvarjalcem enega izmed najbolj razširjenih stabilnih kovancev (USDT), in začeli sprejemati plačila v bitcoinu za prodajo vstopnic, klubskih izdelkov in sponzorske pogodbe. Lugano si prizadeva postati vodilno mesto za kriptovalute v Švici, pri čemer ima FC Lugano ključno vlogo kot simbol inovativnega pristopa k uporabi bitcoina v športu.
Vpliv teh klubov na bitcoin standard v športu
Čeprav ti klubi niso v celoti na bitcoin standardu, njihovi poskusi kažejo, da so inovacije s bitcoinom v evropskem športu že prisotne in se širijo. Njihova dejanja so pomembna tudi z vidika ozaveščanja in vključevanja navijačev ter širše javnosti, kar lahko dolgoročno prispeva k večjemu sprejemanju bitcoina. Seveda se bodo skozi čas te poteze pokazale kot pozitivne in bodo zagotovo pomenile konkurenčno prednost pred njihovimi nasprotniki.
Izzivi in možnosti
Vsi omenjeni klubi so vzpostavili delno integracijo bitcoina, predvsem za plačila navijačev, kar pa ni popolnoma enako kot delovanje na bitcoin standardu. To pomeni, da za poslovanje še vedno uporabljajo tradicionalne finančne sisteme, bitcoin pa je bolj dodatek za širitev možnosti plačila. Zanimanje teh klubov pa odpira vrata za širšo integracijo bitcoina v športne organizacije, kar bi lahko pripeljalo do modelov poslovanja, ki bodo temelji na bitcoinu.
Ti pionirski koraki so pomembni, saj klubi, kot so Botev Plovdiv, EHC Biel in FC Lugano, pokažejo, da je mogoče v evropskem športu graditi prihodnost z bitcoinom, kar bi lahko spodbudilo tudi druge klube k raziskovanju podobnih rešitev. Seveda pa je do popolne adopcije še dolga pot. Ko bodo vsi ti klubi hranili tudi bitcoin v svojih zakladnicah in dejansko izkoristili vse potenciale, bo to velikanska prednost pred njihovo konkurenco in bodo zaradi tega mogoče lažje konkurirali svojim večjim nasprotnikom z večjimi zalogami denarja. Konec koncev je na dolgi rok zelo pomembno kakšen denar držiš, ne koliko ga je.
Bitcoin kot naložba za prihodnost
Bitcoin se je zaradi svoje neodvisnosti, redkosti in digitalne narave izkazal kot privlačna izbira za športnike, ki si želijo dolgoročne stabilnosti. Čeprav je trg volatilen, ima bitcoin, zlasti za tiste, ki investirajo na dolgi rok, velik potencial za rast vrednosti. Športnikom tako nudi možnost, da svoje zaslužke ohranijo tudi po koncu kariere, pri tem pa obdržijo popoln nadzor nad svojim premoženjem. S pametnim načrtovanjem in vlaganjem lahko bitcoin postane močan steber finančne varnosti tudi v drugi polovici njihovega življenja ob koncu kariere.
Članke in prevode za blog na spletni strani pišejo različni člani, podporniki in skupine posameznikov v Bitcoin društvu Slovenije in ne pomenijo nikakršnih finančnih nasvetov. Vsak ima svoj pogled na samo tehnologijo, bitcoin in obstoječe sisteme. Društvo samo nudi opcijo, da delijo svoj pogled z večjim številom ljudi ter, da dobijo kakšen komentar oziroma odziv na svoje mnenje. Našemu društvu se lahko pridružite na bitcoin.si, telgram skupini oziroma skupini Kriptovalute — Slovenska Blockchain Skupnost — Bitcoin.si na Facebooku.
Toni-Bitcoin društvo SLO
Bitcoin društvo Slovenije je ustanovljeno z namenom, da povežemo slovensko kripto skupnost, organiziramo dogodke, odgovarjamo na vprašanja ter pomagamo posameznikom. Več info: https://bitcoin.si
follow me :
Related Posts
NiceHashX: Bitcoin konferenca, ki je navdušila Slovenijo in svet
Nov 16, 2024
¡Un Evento Único en la Tierra del Bitcoin, Este Año con un Enfoque Especial en las Generaciones Soberanas!
Oct 25, 2024
A Unique Event in the Land of Bitcoin, This Year With An Extra Focus On Sovereign Generations!
Oct 10, 2024