Author: Daniel Krawisz | Original Date: 03/19/14 | Translated by: Arpad Muranyi
Ez a cikk Daniel Krawisz „Hyperbitcoinization” című írásának magyar fordítása, amely 2014-ben jelent meg a Nakamoto Institute oldalán. A szerző a Bitcoin által kiváltott valuta kiszorulását, vagyis a hiperbitcoinizáció lehetőségét tárja fel, és egy olyan gazdasági forgatókönyvet vázol fel, amelyben a Bitcoin globális térnyerése alapjaiban változtathatja meg a pénzrendszert. Közérthető nyelven és izgalmas előrejelzésekkel mutatja be, hogyan vezethet a Bitcoin térnyerése egy új pénzügyi világba, a fordítói utószó pedig az egyéni döntéseket köti össze a folyamattal.
A Bitcoin által kiváltott demonetizáció
Ez a cikk a hiperbitcoinizáció lehetőségét járja körül, vagyis azt, hogy a Bitcoin miként szoríthat ki egy kevésbé fejlett valutát a globális térnyerése során. Ha ez bekövetkezik, a kiszoruló valuta gyorsan elveszíti értékét, ahogy a Bitcoin átveszi a helyét. Milyen lehet ez a folyamat, és hogyan érthetjük meg gazdaságilag?
Összehasonlítás a hiperinflációval
A demonetizáció egy olyan folyamat, amelynek során az emberek megszűnnek egy adott dolgot valutaként használni, és a hiperinfláció egyfajta demonetizáció, amikor a kormány egyre gyorsuló ütemben inflálja a valutát. A hiperbitcoinizáció egy másik típus, bár felületesen hasonlónak tűnik. Mindkét esemény során a kiszoruló valutában kifejezett árak drámaian megemelkednek, mígnem teljesen megszűnik valutaként működni.
Két alapvető különbség van a hiperinfláció és a hiperbitcoinizáció között. Az első, hogy a hiperinfláció olyan környezetben zajlik, melyben más valuták használata korlátozott, míg a hiperbitcoinizáció a Bitcoinnal való szabad verseny miatt következik be. Ez azért van, mert a tőkekontrollok sokkal könnyebben korlátozzák más fiat valutákat, mint a Bitcoint, így a Bitcoin könnyen átlépheti a határokat, és bármivel versenyezhet.
A második különbség, hogy a hiperinfláció során a kormány úgy bővíti a pénzmennyiséget, hogy meghaladja az emberek inflációs várakozásait. A demonetizáció ennek káros következményeként következik be. Ezzel szemben a hiperbitcoinizáció nem feltétlenül jár semmilyen változással a valuták kínálatában.
Ha a kormány gyakran növeli a pénzmennyiséget, az emberek hozzászoknak az árak emelkedéséhez. Ez csökkenti a kormány azon képességét, hogy ugyanazt a gazdasági hatást elérje minden egyes pénzmennyiség-növeléssel. Emiatt a kormánynak egyre több pénzt kell nyomtatnia a kívánt eredmény eléréséhez. A valuta akkor veszíti el értékét, amikor az emberek olyan gyors inflációra számítanak, hogy a pénz már nem tudja betölteni a valuta szerepét, mert túl gyorsan értéktelenedik.
A hiperinfláció a kormány részéről olyan stratégiai lépéseket igényel, amelyek állandó alkalmazkodással elkerülik a gazdasági egyensúly kialakulását. A kormánynak folyamatosan változtatnia kell a pénzmennyiség növelésének ütemén, hogy az emberek inflációs várakozásait meghaladja. Amint az emberek elkezdik kiszámítani a kormány jövőbeli lépéseit, a kormánynak gyorsítania kell az inflációt.
A hiperbitcoinizáció önkéntes váltás egy kevésbé fejlett valutáról egy fejlettebbre, amelyet az emberek egyéni döntései hajtanak végre, nem pedig egy központi szereplő irányít vagy manipulál.
Na, ez a Bitcoin ereje!
E különbségek alapján két előrejelzést teszek a hiperbitcoinizációval kapcsolatban.
- A hiperbitcoinizáció sokkal gyorsabb lesz, mint a hiperinfláció. Ezt két tényező magyarázza. Először is, a kormány nehezen tudja megakadályozni a Bitcoin terjedését, mivel a tőkekontrollok kevésbé hatékonyak rá, mint a fiat valutákra. Másodszor, a hiperinfláció az emberek félrevezetésére épül, míg a hiperbitcoinizáció nyílt és kiszámítható folyamat. Emiatt az emberek hamarabb döntenek a Bitcoinra váltás mellett. Így a hiperbitcoinizáció még a hiperinflációnál is gyorsabb lesz, és sokkal hamarabb bekövetkezik, mint várható.
- A hiperbitcoinizáció jóval kevésbé fogja felborítani a gazdaságot, mint a hiperinfláció. A valuta a gazdaság alapja, és a hiperinfláció megbízhatatlanná teszi, így az emberek kevésbé hatékony helyettesítők, például arany vagy akár mosószer használatára kényszerülnek. A hiperbitcoinizáció során az emberek egy kevésbé fejlett valutáról egy fejlettebbre váltanak, míg a hiperinflációban csak akkor választanak új valutát, ha a régi már rosszabb, mint ezek a kétségbeesett alternatívák. A hiperbitcoinizáció gyors termelékenységi és vagyonnövekedést hoz.
A hiperbitcoinizáció valószínűleg mindenkit összezavarhat, akár egy második kamaszkor. De miután lezajlik, senki el sem tudja majd képzelni, hogyan boldogultunk a korábbi pénzrendszerrel.

Fordítói utószó
A fenti sorok 2014-ben, 11 évvel ezelőtt íródtak, és a hiperbitcoinizáció már most is zajlik. Ez nem egy távoli jövőbeli esemény, hanem egy folyamat, amelynek minden résztvevője különböző mértékben aktív részese.
Vagyis a hiperbitcoinizációt nem elszenvedjük, hanem tájékozottságunk alapján, egyéni döntésekkel napról napra megéljük. Egyre többen használnak Bitcoint, mindenki a maga módján. Hogy te mikor és hogyan, azt te döntöd el szabadon. Maradhatsz passzív, és nézheted, ahogy a Bitcoin lendülete nő.
A hiperbitcoinizáció 2009. január 3-án kezdődött. Bármikor tehetsz egy lépést, de – mivel a kapkodásnak és a halogatásnak is világos következményei vannak – holnap nem a mai lehetőségekkel tudsz majd élni. Ez igaz volt 11 évvel ezelőtt, igaz lesz 11 év múlva, és igaz ma is.
Related Posts
Az exponenciális fejlődés kihívás és lehetőség
May 05, 2025
Monetáris káoszpont
Apr 17, 2025
A nagy nyomtatás
Apr 13, 2025