Author: Daniel Krawisz | Original Date: 03/19/14 | Translated by: Arpad Muranyi
Daniel Krawisz "Hyperbitcoinization" című írásának magyar fordítása, amely eredetileg 2014. március 29-én jelent meg a Nakamoto Institute Mempool oldalán. A szerző a Bitcoin által kiváltott valuta demonetizáció, vagyis a hiperbitcoinizáció lehetőségét elemzi, amely egy olyan gazdasági forgatókönyvet vázol fel, mely során a Bitcoin globális dominanciája radikálisan átalakíthatja a hagyományos pénzrendszereket. A cikk közérthető nyelvezettel és izgalmas előrejelzésekkel mutatja be, hogyan vezethet a Bitcoin térnyerése egy új pénzügyi korszakhoz.
Bitcoin által kiváltott demonetizáció
Ez a cikk a Bitcoin által kiváltott valuta demonetizáció, vagyis a hiperbitcoinizáció lehetőségéről szól, amely akkor következne be, ha egy szerencsétlen valuta a Bitcoin teljes világuralmi törekvésének útjába kerülne. Ha ez megtörténik, a valuta gyorsan veszít értékéből, ahogy a Bitcoin kiszorítja. Milyen lehet egy ilyen esemény, és hogyan érthető meg gazdaságilag?
Összehasonlítás a hiperinflációval
A demonetizáció egy olyan folyamat, amelynek során az emberek megszűnnek egy adott dolgot valutaként használni, és a hiperinfláció egyfajta demonetizáció, amikor a kormány egyre gyorsuló ütemben inflálja a valutát. A hiperbitcoinizáció egy másik típus, bár felületesen hasonlónak tűnik. Mindkét esemény során az elítélt valuta árai az egekbe szöknek, mígnem teljesen megszűnik valutaként működni.
Két alapvető különbség van a hiperinfláció és a hiperbitcoinizáció között. Az első, hogy egy valuta hiperinflációja más valutákkal való korlátozott verseny mellett zajlik, míg a hiperbitcoinizáció a Bitcoinnal való verseny miatt következik be. Ez azért van, mert a tőkekontrollok sokkal hatékonyabbak más fiat valutákra, mint a Bitcoinra, így a Bitcoin könnyen átlépheti a határokat, és bármivel versenyezhet.
A második különbség, hogy a hiperinfláció során a kormány úgy bővíti a pénzmennyiséget, hogy meghaladja az emberek inflációs várakozásait. A demonetizáció ennek pusztító kölcsönhatása miatt következik be. Ezzel szemben a hiperbitcoinizációs esemény nem feltétlenül jár semmilyen változással a valuták kínálatában.
Amikor a kormány szokásává válik a pénzmennyiség inflálása, az emberek megszokják, hogy emelkedő árakra számítanak. Ez megakadályozza, hogy a kormány ugyanannyit nyerjen minden egyes infláláskor. Így, hogy ugyanazt a hatást elérje, a kormánynak még többet kell inflálnia. A pénz értéktelenné válik, amikor az emberek olyan súlyos inflációra számítanak, hogy nem tudják elég gyorsan elkölteni, és a pénz többé nem működik valutaként.
A hiperinfláció a kormány részéről vállalkozói cselekedet, abban az értelemben, hogy folyamatosan változó beavatkozást igényel, amely megakadályozza az egyensúly kialakulását. A kormánynak folyamatosan változtatnia kell saját viselkedésén, hogy az emberek előtt járjon. Abban a pillanatban, amikor az emberek elkezdik előrejelezni a jövőbeli politikáját, a kormánynak meg kell változtatnia a politikát az infláció ütemének növelésével.
A hiperbitcoinizáció egy önkéntes átmenet egy alacsonyabb rendű valutáról egy magasabb rendűre, és annak elfogadása egyéni vállalkozói cselekedetek sorozata, nem pedig egyetlen monopolista játéka a rendszerrel.
Hoppá, éppen Bitcoinizáltak!
E két különbség alapján két előrejelzést teszek a hiperbitcoinizációs eseménnyel kapcsolatban.
- A hiperbitcoinizációs esemény sokkal gyorsabb lesz, mint a hiperinflációs esemény. Erre két okom van. Először is, a kormánynak sokkal nehezebb lesz megakadályoznia, hogy a Bitcoin bejusson az országba, a tőkekontrollok hatástalansága miatt. Másodszor, a hiperinfláció eleve az emberek megtévesztésére irányul, míg a hiperbitcoinizáció viszonylag szabályos és kiszámítható (legalábbis ehhez képest). Ezért az emberek könnyebben felismerik, hogy jobb, ha átváltanak. Így, bármilyen gyors is a hiperinfláció, a hiperbitcoinizáció még gyorsabb lesz. Sokkal gyorsabban fog bekövetkezni, mint gondolnád.
- A hiperbitcoinizáció nem fogja olyan mértékben megzavarni a gazdaságot, mint a hiperinfláció. A valuta a munkamegosztás eszköze, és a hiperinfláció megbízhatatlanná teszi, arra kényszerítve az embereket, hogy rosszabb alternatívákat használjanak. A hiperbitcoinizációs esemény során az emberek egy alapvetően alacsonyabb rendű valutáról egy magasabb rendűre váltanak, míg a hiperinflációs esemény során csak akkor váltanak új valutára, ha a régi valuta rosszabbá válik, mint a következő legjobb alternatíva, például az arany vagy a mosószer. A hiperbitcoinizációt a termelékenység és a gazdagság gyors javulása kell, hogy kísérje.
A hiperbitcoinizáció valószínűleg mindenki számára zavaros időszak lesz, mint egy második serdülőkor. Azonban, ha egyszer vége, senki sem tudja majd elképzelni, hogyan boldogultunk a korábbi rendszerrel.

Fordítói utószó
A fenti sorok 11 évvel ezelőtt íródtak, s a hiperbitcoinizáció azóta is folyamatosan zajlik. Tehát ez nem egy majd a jövőben valamikor bekövetkező esemény, hanem egy folyamat, melynek minden egyes résztvevője - különböző mértékben és módon - aktív részese.
Vagyis a hiperbitcoinizációt nem elszenvedjük, hanem tájékozottságunk alapján, egyéni döntések szerint napról napra megéljük. Egyre inkább bitcoint használunk, mindenki a maga ütemében és módján. Hogy Te mikor hogyan, azt Te döntöd el szabadon. Maradhatsz passzív és figyelheted, ahogy egyre több momentum felüti a fejét.
A hiperbitcoinizáció 2009. január 3-án elkezdődött. Bármikor tehetsz egy lépést, de - mivel ahogy a meggondolatlan kapkodásnak, úgy a halogatásnak is egzakt következményei vannak - holnap nem a mai lehetőséggel fogsz tudni élni. Ez igaz volt 11 évvel ezelőtt is, igaz lesz 11 év múlva is, és igaz ma is.
Related Posts
Monetáris káoszpont
Apr 17, 2025
A nagy nyomtatás
Apr 13, 2025
Egészséges pénz + szabad piac = osztrák közgazdaságtan
Apr 12, 2025