Šta su Bitcoin adrese? Šta znači ključ?
Razumevanje adresa, javnih ključeva i privatnih ključeva je ključno za razumevanje kako bitkoin funkcioniše.
- Adresa novčanika je nasumično generisani skup brojeva i slova
- Ovaj skup se obično sastoji od 26 do 35 alfanumeričkih znakova
- Adresa novčanika je idealno jednokratna veza koju generiše novčanik
- Adrese novčanika su potrebne za slanje ili primanje digitalnih sredstava
- Digitalna sredstva se zapravo ne čuvaju u novčaniku
- Javni i privatni ključevi su potrebni za pristup adresi novčanika
- Novčanik je mesto gde se čuva zbirka adresa
- Nikada ne delite svoj privatni ključ sa drugima
Osnovni koncept koji stoji iza sistema sa dva ključa je sledeći: javni ključ vam omogućava da primate transakcije, dok je privatni ključ neophodan za slanje transakcija. Postaje malo komplikovanije kada pogledamo kako ovaj genijalni sistem zapravo funkcioniše.
Korišćenje dva različita ključa (javnog i privatnog ključa) naziva se asimetrična kriptografija, što je vitalni aspekt blokčejna. Dva ključa su povezana jedan sa drugim u matematičkom smislu.
Jedinstveni javni ključ ima svoje poreklo u privatnom ključu. Ova veza omogućava korisnicima da kreiraju potpise koji se ne mogu krivotvoriti, koje mogu potvrditi samo drugi učesnici mreže koji poznaju odgovarajući javni ključ.
Postoji mnogo zabluda u vezi sa razlikama između adresa, ključeva i novčanika. Da bismo pružili više jasnoće na ovu temu, pogledajmo njihove karakteristike jednu po jednu.
Adresa
Adresa je nasumično generisani skup brojeva i slova koji predstavljaju vrstu jedinstvenog broja sličnog broju bankovnog računa. Kao primer, evo adrese bitkoin geneze - prve Bitcoin adrese ikada: 1A1zP1eP5KGefi2DMPTfTL5SLmv7DivfNa.
Razlika je u tome što bilo ko može besplatno kreirati adresu u roku od nekoliko sekundi bez potrebe za trećom stranom. Možete kreirati onoliko javnih adresa koliko želite ili trebate.
Možete slobodno da delite svoju javnu adresu sa drugima. Na taj način ljudi mogu slati bitkoine na vašu adresu.
Ključevi
Postoje dve vrste ključeva: javni ključevi i privatni ključevi. Javni ključevi su uporedivi sa brojevima računa. Mogu se slobodno deliti sa svima i svako im potencijalno može slati transakcije.
Privatni ključevi, s druge strane, treba da budu privatni, kao što im ime govori. Možete ih zamisliti kao neku vrstu PIN-a ili verifikacionog koda, koji vam, zajedno sa odgovarajućim javnim ključem, daje pristup stvarnim sredstvima na blokčejnu.
NIKADA, ni pod kojim okolnostima, ne bi trebalo da delite svoj privatni ključ(e) sa bilo kojom drugom osobom. Najbolje je da ih čuvate na najbezbedniji mogući način (npr. na papirnom ili hardverskom novčaniku).
Imajte na umu da se ključevi ne čuvaju na blokčejnu. Umesto toga, mogu se čuvati u (šifrovanoj) datoteci, koja se može sačuvati bilo gde i čuvati van mreže.
Novčanik
Novčanik možete zamisliti kao neku vrstu šifrovanog virtuelnog lanca ključeva, koji sadrži sve informacije potrebne za pristup vašim sredstvima na Bitcoin blok lancu. Novčanik kombinuje i sadrži i vašu adresu(e) kao i vaš digitalni ključ(e).
Najjednostavniji oblik novčanika je datoteka koja sadrži bazu podataka. Takođe se može skladištiti van mreže jer mu nije potrebna veza sa stvarnim blockčejnom.
Tink
i do social media marketing, copy-editing & translations for bitcoiners. preferred languages: serbian, spanish, english.
follow me :