Šta su Bitcoin čvorovi i rudari i razlike između njih?
Pošto je Bitcoin decentralizovan, nijedna centralna vlast nema kontrolu. Ceo sistem je vođen skupom pravila koja podjednako važe za sve. Pošto je zasnovano na kriptografiji, ova pravila uključuju mnogo matematike da bi sistem funkcionisao. Sistem održavaju dve vrste entiteta — rudari i čvorovi.
Kao korisnik Bitcoin mreže, prvenstveno želite da obavljate transakcije slanjem i primanjem bitcoina. Kada korisnik pošalje transakciju, ona se širi kroz mrežu putem trač protokola. U osnovi, transakcija se prosleđuje na nekoliko čvorova koji proveravaju da li je važeća pre nego što je prosleđuju na više čvorova, nastavljajući sve dok svi čvorovi povezani na mrežu ne budu svesni transakcije na čekanju.
Čvorovi sadrže punu kopiju Bitcoin blockčejna, koji je univerzalni sistem knjige. Sadrži kompletnu istoriju transakcija svih prethodnih bitcoin transakcija. Pozivajući se na blockčejn, čvorovi osiguravaju da pošiljalac transakcije ne troši isti BTC dvaput i da ga nije stvorio iz vazduha.
Jednom kada čvorovi potvrde transakciju, ona se prikazuje u stanju „na čekanju“ sve dok specijalizovani čvor, poznat kao rudar, ili kolektiv rudara (rudnički skup), ne preuzme transakciju. Bitcoin rudari se nalaze širom sveta i takmiče se da potvrde transakcije na čekanju. Prelazak iz stanja „na čekanju“ u stanje „potvrđeno“ znači da je transakcija dodata u sistem univerzalne knjige (blockčejn) i omogućava primaocu bitcoin transakcije da je pošalje drugom korisniku.
Umesto da potvrđuju transakcije jednu po jednu, rudari će grupirati transakcije na čekanju u ono što je poznato kao blokovi. Potvrđeni blok se širi kroz celu mrežu nazad do svih čvorova kako bi se osiguralo da je blok validan i da se pridržava pravila mreže. Nakon validacije, čvorovi dodaju blok prethodnim blokovima, stvarajući tako blok lanac.
U ovom trenutku, cela mreža je bila svedok ove transakcije koju je korisnik poslao, potvrdio je svaki čvor i potvrdio rudar. Konačno poravnanje je postignuto i sredstva se nepovratno prenose od pošiljaoca ka primaocu. Ovaj proces, koji se oslanja na hiljade volonterskih čvorova i konkurentskih rudara raspoređenih širom sveta, ponavlja se za svaku transakciju.
Prolazeći kroz ovaj jednostavan primer transakcije, možete početi da vidite kako se čvorovi i rudari razlikuju jedni od drugih. Oboje igraju ključnu ulogu u mreži i imaju sopstvene provere i ravnoteže kako bi osigurali decentralizaciju. Hajde sada da zaronimo malo dublje u uloge svakog od njih.
Šta rade Bitcoin rudari?
Rudari, jednostavno rečeno, imaju 3 uloge.
1. Potvrdite transakcije,
2. Obezbedite blockčejna,
3. Učestvujte u fer distribuciji novih bitcoina.
Rudarstvo bitcoina je skup poduhvat, koji zahteva specijalizovan hardver i korišćenje značajnih količina električne energije. Povrh ovih ekonomskih faktora, rudarenje bitcoina takođe zahteva značajnu stručnost i podrazumeva mnogo rizika (za razliku od upravljanja čvorom). Na primer, rudari mogu izgubiti milione dolara preko noći zbog ekstremnih vremenskih uslova, poplava, požara i još mnogo toga.
Da bi podstakla ljude da troše resurse i preuzimaju dugoročni rizik, Bitcoin mreža pruža rudarima priliku da zarade prihod. Svaka transakcija uključuje naknadu za transakciju i svaki blok sadrži subvenciju novoizdatih bitcoina, a oba se plaćaju bilo kom rudaru koji doda dati blok transakcija u blockčejna.
Pošto rudari moraju da se takmiče i troše resurse da bi zaradili novoizdate novčiće, bitcoin je sličniji zlatu i drugim robama nego fiat valutama sa neograničenim zalihama. Ovaj neizbežni trošak za rudarenje bitcoina je kritičan deo njegove vrednosne ponude, jer omogućava relativno fer distribuciju novoizdatih kovanica i dovodi do toga da je bitcoin izuzetno teško napasti. Čvorovi takođe igraju važnu ulogu u tome (kao što ćemo opisati u sledećem odeljku).
Trenutno je oko 18,6 miliona bitcoina već distribuirano rudarima kroz blok subvencije, i to će se nastaviti sve dok se svih 21 milion bitcoina ne distribuira oko 2140. godine. U tom trenutku rudari će zarađivati isključivo naknade za transakcije za potvrđivanje transakcija i osiguranje mreže . Međutim, rudari nisu svemoćni, već su više kao plaćeni sluge mreže. Na kraju krajeva, rudari moraju da igraju po pravilima koja sprovode čvorovi da bi bili nagrađeni bitcoinima. Čvorovi su, s druge strane, pravi vladari mreže.
Kako Bitcoin čvorovi drže rudare pod kontrolom?
Za razliku od rudarenja, pokretanje bitcoin čvora nije mnogo skupo (obično je u rasponu od 150-400 dolara). Međutim, čvorovi su podjednako, ako ne i važniji od rudara u postizanju decentralizacije. Uloge čvorova su da:
1. Potvrdite transakcije,
2. Vodite istorijsku evidenciju transakcija,
3. Diktirajte i sprovodite pravila mreže.
Jednostavno rečeno, čvorovi osiguravaju da svi — od rudara do korisnika i drugih čvorova — igraju po pravilima. Ovo se može učiniti iz ličnog interesa. Svaki korisnik, novčanik, kompanija, rudarski bazen i razmena koja pokreće čvor to rade delimično kako bi bili sigurni da nisu prevareni. Svako ko pokreće čvor nosi kopiju blok lanca i odgovoran je za održavanje i ažuriranje svoje kopije.
Kako se transakcije propagiraju i potvrđuju, operateri čvorova potvrđuju da ove transakcije ispunjavaju pravila mreže. Ako korisnik primi transakciju koja stvara 1.000.000 bitcoina iz vazduha, korisnik (i svi drugi čvorovi na mreži) će odbiti transakciju. Ako se neka nevažeća transakcija nekako pretvori u blok, svi čvorovi će odbiti ceo blok i čekati da se iskopa drugi koji ne sadrži nijednu nevažeću transakciju.
Bitcoin je zasnovan na konsenzusu. Svi čvorovi su u saglasnosti sa pravilima mreže i stanjem blok lanca, i ignorisaće svakog ko je pogrešno usklađen.
Iako ne postoji direktan prihod koji se može zaraditi pokretanjem čvora, važno je da ga pokrenete kako biste bili sigurni da komunicirate sa mrežom bezbedno i bezbedno. Čvor se može instalirati na bilo koji računar sa dovoljno skladišnog kapaciteta. Popularan pristup je kupovina komponenti u vrednosti od 150 do 200 dolara i pokretanje namenskog čvora na raspberri pi-u. Na taj način zaista možete biti sopstvena banka pokretanjem i revizijom Bitcoin mreže.
Pošto postoje hiljade čvorova širom sveta, Bitcoin mrežu je veoma teško isključiti. Svaki lažni čvor može se identifikovati upoređivanjem sa ostalima i može se brzo izolovati. Svako ko ima uređaj za skladištenje sa dovoljno prostora povezan na internet može pokrenuti čvor.
--izvor: Braiins - Bitcoin mining software company
Tink
i do social media marketing, copy-editing & translations for bitcoiners. preferred languages: serbian, spanish, english.
follow me :