V zadnjih letih je vse več podjetij začelo vključevati bitcoin v svoje finančne strategije. Velike korporacije, kot so Tesla, MicroStrategy, Block, ipd., so med pionirji, ki so začeli držati del svojega premoženja v tej kriptovaluti. Razlogi za to odločitev so raznoliki, vendar so vsi povezani s potencialom bitcoina kot zaščite pred inflacijo, orodjem za diverzifikacijo in dolgoročnim sredstvom, ki ponuja možnosti za znatne donose.
Tudi v Sloveniji si že nekatera podjetja lastijo bitcoin saj ne želijo zamuditi odlične priložnosti za zaščito svojega premoženja in bitcoin vidijo kot odličen branik pred morebitno inflacijo ter pretresi na trgih. Seveda zaradi razpršitve tveganja v bitcoin prestavijo le del svojega premoženja, vendar se z leti ta delež lepo povečuje.
Eden izmed ključnih razlogov, zakaj podjetja držijo bitcoin, je njegova vloga zaščite pred inflacijo. Bitcoin je zaradi omejene ponudbe (skupaj bo kadarkoli obstajalo le 21 milijonov bitcoinov) privlačen v času, ko centralne banke po svetu tiskajo vse več denarja za spopad z gospodarskimi krizami. To povzroča razvrednotenje fiat valut, medtem ko je bitcoin zaradi svoje omejene ponudbe podvržen manjšemu tveganju razvrednotenja. Na primer, podjetje MicroStrategy in Michael Saylor je javno izjavil, da je njihova odločitev za nakup bitcoina posledica dejstva, da so njihovi dolarji "kot topljeni led", ki izgublja vrednost. S svojo naložbo in stalnim dodajanjem bitcoina v svoj portfolio sledijo svoji viziji in dokazujejo, da s to odločitvijo uspešno ščitijo svoje premoženje in ga ob stalni adopciji bitcoina tudi konkretno povečujejo.
Poleg zaščite pred inflacijo pa je bitcoin pomemben tudi kot sredstvo za diverzifikacijo premoženja. Tradicionalni finančni instrumenti, kot so delnice, obveznice ali denar, so pogosto tesno povezani s splošnim stanjem na trgu. Bitcoin pa je pogosto pokazal nizko korelacijo s temi sredstvi, kar pomeni, da lahko pomaga podjetjem zmanjšati skupno tveganje njihovega portfelja. Kadar tradicionalni trgi trpijo zaradi padcev, bitcoin pogosto deluje neodvisno (sicer ne vedno), kar omogoča podjetjem, da zmanjšajo potencialne izgube. Seveda se z vstopom velikih vlagateljev korelacija povečuje in bitcoin bo zagotovo še kar nekaj časa sledil trendom špekulativnih naložb. Seveda pa se bo s prepoznavo bitcoina, kot varnega hranilca vrednosti in dobrega denarja situacija popolnoma obrnila. Treba pa se je zavedati, da je trenutno slika še malo popačena saj velika večina gleda na bitcoin kot orodje za hiter zaslužek ne pa kot »varno zavetje pred nevihto«.
Prav tako je pomemben dejavnik dolgoročni potencial bitcoina za rast. V zadnjem desetletju je bitcoin postal eno najbolj donosnih sredstev, kar dokazuje njegova eksponentna rast. Kljub občasnim padcem vrednosti je trend dolgoročne rasti jasen. Velika podjetja, kot je MicroStrategy ipd., verjamejo, da bo bitcoin še naprej pridobival na vrednosti in tako prinašal izjemne donose. Ta potencial, da se vrednost bitcoina še poveča, je še posebej privlačen za podjetja, ki želijo povečati svoje premoženje in kapitalsko rast. Potencialna rast je zelo povezana z adopcijo, ki se dogaja v zadnjih letih in še zdaleč ni zaključena. Seveda pa je zelo pomemben trenutek kdaj se "priključimo", saj smo vsak dan bližje popolni adopciji ko bo bitcoin postal hranilec vrednosti ter plačilno sredstvo in rast zaradi adopcije bo nato upadla. Še vedno pa bo bitcoin ostal popoln hranilec in z padanjem vrednosti fiatnih valut mu bo vrednost v le-teh zagotovo rasla v nedogled. Ne smemo pozabiti da je dolarjev ali eurov načeloma neomejeno, bitcoinov pa le 21M pod pogojem, da so vsi v obtoku. Seveda se zavedamo, da je kar lep del izgubljenih oziroma pozabljenih.
Držanje dela premoženja v bitcoinu podjetjem ponuja več pomembnih prednosti. Kot zaščita pred inflacijo omogoča ohranjanje vrednosti v času, ko fiat valute izgubljajo moč. Kot sredstvo za diverzifikacijo ščiti pred padci na tradicionalnih trgih, saj pogosto deluje neodvisno oziroma rahlo drugače od delnic in obveznic. Poleg tega je bitcoin zaradi svoje omejene ponudbe in rastoče sprejetosti priložnost za izjemno dolgoročno rast.
Vendar pa je treba upoštevati tudi tveganja, povezana z nestanovitnostjo bitcoina. Kljub temu se mnogi strokovnjaki strinjajo, da je s pravilnim upravljanjem tveganj bitcoin lahko strateška naložba, ki dolgoročno podjetjem prinaša več koristi kot slabosti. Glede na trenutne gospodarske razmere se zdi, da se trend vključevanja bitcoina v korporativne zakladnice širi in bo še naprej vplival na razvoj finančnih strategij v prihodnosti.
Kako lahko podjetje začne z bitcoin naložbami?
Podjetje lahko vstopi v svet bitcoina prek več različnih korakov, od katerih so nekateri tehnične in drugi finančne narave. Tukaj je nekaj ključnih korakov, ki jih podjetje lahko sprejme:
1. Izobraževanje in priprava strategije
Preden se podjetje odloči za vstop v svet bitcoina, je pomembno, da razume temeljne značilnosti bitcoina in tehnologijo blockchain. To vključuje izobraževanje finančnega in izvršnega osebja o prednostih, tveganjih, tehničnih in zakonodajnih vidikih uporabe bitcoina. Podjetje mora pripraviti jasen načrt, kako bo vključilo bitcoin v svoje poslovanje – ali kot naložbeno sredstvo, plačilno sredstvo ali del strategije za ohranjanje vrednosti premoženja.
2. Vzpostavitev varne hrambe bitcoina
Podjetja, ki želijo držati bitcoin kot del svoje zakladnice, morajo zagotoviti varno hranjenje teh sredstev. To vključuje uporabo denarnic, ki so lahko v obliki strojne opreme (hardware wallets) ali skrbniških storitev, kot so storitve zaupanja vrednih podjetij, ki zagotavljajo institucionalno stopnjo varnosti. Skladiščenje mora vključevati tudi načrte za zaščito pred krajo ali izgubo dostopa do denarnice.
3. Nakup bitcoina
Podjetja lahko Bitcoin kupijo prek različnih borz, kot so Kraken, Relai, Strike, Bitstamp ali Iconomi ipd., ki ponujajo storitve za podjetja. Večje institucije lahko izvedejo nakupe tudi prek posrednikov specializiranih za institucionalne naložbe kot so OTC menjave. Podjetje MicroStrategy je na primer izvedlo večje nakupe bitcoina z uporabo različnih metod financiranja, vključno z izdajo obveznic.
4. Integracija plačil z Bitcoini
Če podjetje želi uporabljati Bitcoin za plačila, lahko vzpostavi možnost sprejemanja bitcoina s strani strank. To zahteva uporabo plačilnih vmesnikov kot je BTCPay ali implementacijo lastnih rešitev za sprejemanje plačil v bitcoinih. Te rešitve dejansko pomenijo, da trgovec dobi bitcoin in ga tudi drži v svoji lasti. Seveda pa obstajajo tudi rešitve, ki omogočajo sprejemanje plačil v bitcoinih in instantno menjavo v fiat valute. Torej ob prejemu plačila trgovec na svoj račun prejme EUR, kljub temu, da je prejel plačilo v BTC. V primeru da podjetja ne želijo prevzeti tveganja volatilnosti je to odlična rešitev vendar s tem načinom ne pridobijo pozitivnih lastnosti bitcoina saj ga v nobenem trenutku ne držijo v svoji posesti. Seveda pa se lahko odločijo, da lr del pustijo v bitcoinu del pa pretvorijo v EUR. Tukaj pa počasi povečujejo količino bitcoina v svoji lasti in s tem pridobivajo tudi pozitivne učinke le tega.
5. Upravljanje tveganj in volatilnosti
Bitcoin je znan po svoji volatilnosti, zato morajo podjetja, ki držijo bitcoin, vzpostaviti strategije za upravljanje tveganj. To lahko vključuje diverzifikacijo premoženja, uporabo strategij, kot je "dollar-cost averaging" (postopno kupovanje bitcoina skozi čas), in pripravo na morebitne hitre padce in vzpone v ceni.
6. Pravna in računovodska skladnost
Podjetja morajo prav tako upoštevati pravne in računovodske vidike. To vključuje skladnost z lokalnimi in mednarodnimi predpisi glede obdavčitve kriptovalut, poročanje o dobičkih ali izgubah iz naložb v bitcoin ter zagotavljanje ustrezne dokumentacije o transakcijah. V Sloveniji je trenutna zakonodaja dokaj enostavna in prijazna, a vendar se je potrebno pred začetkom posvetovati z računovodstvom, da slučajno ne pride do kakšnih zapletov ob morebitnih dobičkih ali izgubah.
7. Sodelovanje z zunanjimi strokovnjaki
Veliko podjetij se odloči za sodelovanje z zunanjimi strokovnjaki, ki jim pomagajo pri vključevanju bitcoina v poslovne procese. To vključuje sodelovanje z davčnimi svetovalci, pravnimi strokovnjaki in tehnološkimi svetovalci, ki lahko pomagajo pri varni integraciji bitcoina v podjetje.
Z upoštevanjem teh korakov lahko podjetja uspešno vstopijo v svet bitcoina, optimizirajo svoje finančne strategije in se pripravijo na izzive, ki jih prinaša digitalna ekonomija. Zagotovo bo v prihodnosti velika večina podjetij v svoj portfolio dodala tudi bitcoin in z leti se bo delež le-tega povečeval.
Glede na to da tudi že prenekatere države držijo določen del bitcoina v svojih »zakladnicah« je to finančno sredstvo nekaj kar zagotovo ne smemo spregledati. Edina razlika med posamezniki, podjetji in državami je ta, da imajo države še eno opcijo za pridobitev bitcoina, katera je vsem nam onemogočena. To je zaseg sredstev. A ta pot jim je omogočena le če podjetja in posamezniki hranijo svoja sredstva na menjalnicah ali pri posrednikih.
V primeru, da si lastite ključe, prevzamete odgovornost za hrambo, a v tem primeru vam jih nihče ne more vzeti. Do njih lahko "država" pride le v primeru, da jim jih enostavno predate. Zato je najbolj pomembna stvar - varna hramba. Konec koncev že od prvega dne velja pravilo »not your keys, not your coins«.
Članke in prevode za blog na spletni strani pišejo različni člani, podporniki in skupine posameznikov v Bitcoin društvu Slovenije in ne pomenijo nikakršnih finančnih nasvetov. Vsak ima svoj pogled na samo tehnologijo, bitcoin in obstoječe sisteme. Društvo samo nudi opcijo, da delijo svoj pogled z večjim številom ljudi ter, da dobijo kakšen komentar oziroma odziv na svoje mnenje. Našemu društvu se lahko pridružite na bitcoin.si, telgram skupini oziroma skupini Kriptovalute — Slovenska Blockchain Skupnost — Bitcoin.si na Facebooku.
- denar
- slovenski
- bitcoin drustvo slovenije
- podjetja
- banks
- companies
- Bitcoin
- bitcoin strategy
- Originals
Toni-Bitcoin društvo SLO
Bitcoin društvo Slovenije je ustanovljeno z namenom, da povežemo slovensko kripto skupnost, organiziramo dogodke, odgovarjamo na vprašanja ter pomagamo posameznikom. Več info: https://bitcoin.si
follow me :