Author: Pierre Corbin | Original Date: 21.03.2023 | Translated by: Şelale Malkoçoğlu | Link: Streaming Satoshis Could Revolutionize Payments
Artykuł dostępny na stronie internetowej European Bitcoiners został opublikowany w celach edukacyjnych, jako baza informacji i źródło do dalszych tłumaczeń. Nie stanowi on porady finansowej, ani też podstawy do żadnych roszczeń w stosunku do szczegółów wymienionych w opublikowanej treści. Wszelkie prawa należą do autora artykułu.
Mikropłatności, znane również jako mikrotransakcje, odnoszą się do transakcji finansowych, które obejmują niewielkie kwoty pieniędzy. Zwykle zakładają bardzo małe sumy, nawet mniejsze niż równowartość jednego dolara i wykorzystywane są do wielu celów, takich jak na przykład płacenie za tzw. konsumpcje treści cyfrowych, czy różne drobne usługi.
Mikropłatności mogą zrewolucjonizować sposób, w jaki korzystamy z pieniędzy. Mogą ułatwiać wdrożenie wielu innowacyjnych modeli biznesowych, które wcześniej nie były możliwe. Mogą też świetnie sprawdzić się w przypadku usług typu pay-per-use (płatność za użycie), czyli na przykład w ramach opłat za dostęp do konkretnych utworów muzycznych, zamiast kupowania całych albumów, jak również w przypadku usług systemu pay-as-you-go (czyli płatności realizowanych zgodnie z rzeczywistym użyciem).
Obecne na rynku systemy nie są jednak dobrze przystosowane do mikropłatności. Tradycyjne instrumenty płatnicze, w tym popularne metody, takie jak karty kredytowe, są nie tylko powolne w przetworzeniu i realizacji danej płatności, ale też wiążą się z wysokimi opłatami transakcyjnymi, co w rezultacie czyni je niepraktycznymi, gdy w grę wchodzą naprawdę małe kwoty. Co więcej, jako systemy scentralizowane, cały proces wykonania danej transakcji uzależniają od pośredników, czyli osób trzecich, którym użytkownik chcący dokonać danej płatności, świadomym tego bądź nie, musi po prostu zaufać.
Wejdź do sieci Bitcoin Lightning, czyli technologii, która niesie w sobie obietnice odblokowania potencjału mikropłatności.
Lightning Network (LN), czyli protokół drugiej warstwy (z angielskiego Layer 2) to rozwiązanie zbudowane na szczycie łańcucha bloków Bitcoin, które umożliwia niemal natychmiastowe i tanie transakcje między dwiema stronami.
Lightning działa poprzez tworzenie kanałów płatności bezpośrednio między użytkownikami. To rozwiązanie skalujące, które pozwala użytkownikom sieci Bitcoin na szybkie i nisko kosztowe transakcje, bez konieczności dokonywania ich w łańcuchu bloków przy każdej płatności. Inaczej mówiąc, użytkownicy mogą po prostu otworzyć kanał płatności, dokonać wielu transakcji, a następnie zamknąć ten kanał, ustalając ostateczne saldo na blockchainie.
(Więcej na temat Bictoin LN możesz przeczytać w tym artykule, j. ang. „BitcoinLightning Network FasterThan Visa And Mastercard”)
Korzystanie z kanałów płatności w sieci Lightning (w tłumaczeniu z angielskiego: „błyskawica”) jak sama nazwa wskazuje, pozwala osiągnąć dosłownie błyskawiczne transakcje, zapewniając nie tylko krótki czas realizacji, ale również bardzo niskie opłaty. W rezultacie Lightning idealnie wpisuje się w schemat mikropłatności, czyli tam, gdzie tak bardzo liczy się szybkość i znikome opłaty transakcyjne.
Co więcej, ponieważ Lightning to prawdziwie zdecentralizowana sieć płatnicza, czyli taka, która nie włącza osób trzecich, sukces danej transakcji nie jest uzależniony od wielu pośredników, a użytkownicy nie muszą już ufać nikomu więcej niż tylko sobie nawzajem.
Potencjał mikropłatności z użyciem Lightning Network nie jest też jedynie miło brzmiącą teorią.
Przypadki takich transakcji w świecie rzeczywistym pojawiają się już coraz częściej. Na przykład, sieć Lightning została wykorzystana do dawania tak zwanych napiwków na niektórych platformach społecznościowych, takich jak Twitter, czy Reddit. Jest również używana do realizacji mikropłatności w wielu grach online, czy różnych formach szeroko pojętej konsumpcji cyfrowych treści.
Co więcej, zupełnie niedawno Lightning został także wykorzystywany do głosowania na najlepsze filmy w trakcie Bitcoin FilmFest Warsaw, czyli pierwszego na świecie w pełni bitcoinowego festiwalu filmowego, który odbył się w Warszawie 24-26 marca 2023 roku.
Aby ułatwić proces głosowania, Bitcoin FilmFest podjął współpracę z Geyser — platformą zajmująca się gromadzeniem funduszy bazujących wyłącznie na bitcoinach, aby wspierać różnych twórców związanych ze światem Bitcoina.
W dużym skrócie chodziło o otwarte głosowanie, w którym społeczność mogła wybrać swój ulubiony film o Bitcoinie. Projekt wspierany był przez nowy model gromadzenia funduszy i finansowania o nazwie Geyser Grants, gdzie każdy przekazany satoshi, czy inaczej mówiąc „sat”, jako najmniejsza jednostka bitcoina, został w systemie 1 do 1 (1 sat = 1 glos) wliczony do glosowania, skutecznie podwajając tym samym darowizny przekazane filmowcom.
Model GeyserGrants to nowatorskie podejście do finansowania, które wykorzystuje możliwości Lightning Network w zakresie mikropłatności. To innowacyjna forma dotacji wspierająca filmy bitcoinowe, w której Geyser zasponsorował 10 Msatów, a resztę uzupełniła glosująca społeczność, wspierając tym samym swoje ulubione filmy i decydując, jak podzielone zostaną wszystkie zebrane fundusze.
W ten właśnie sposób, głosując swoimi satoszami, w dopasowaniu 1 do 1, gdzie 1 satoshi to 1 glos, uczestnicy mogli przekazać nawet tak niewielkie ilości bitcoinów filmowcom, którzy kolejno całość wygranych środków mogli, czy w sumie w dowolnie wybranym dla siebie momencie, mogą dowolnie wykorzystać do produkcji swoich filmów.
Bitcoin Filmfest Warsaw stał się zatem wizytówką potencjału bitcoina i przyszłości przemysłu filmowego.
A wykorzystując Lightning do głosowania, festiwal pokazał też, w jaki sposób bitcoin może umożliwiać mikropłatności i tym samym wspierać też niezależnych filmowców. Podkreślił tym również praktyczne możliwości zastosowania sieci Lightning, jako znacznego ułatwiania w realizacji nawet niewielkich płatności — jakże dużej szansy, nie tylko dla świata filmowego, ale i dla wielu innych branż, takich jak wspomniane już na przykład gry online, media społecznościowe, czy wszelkiego rodzaju konsumpcja treści internetowych.
Wykorzystanie sieci Lightning do mikropłatności jest wciąż na wczesnym etapie, ale ma potencjał, aby odblokować wiele nowych modeli biznesowych oraz źródeł przychodu. Może na przykład umożliwić nowe formy konsumpcji treści, takie jak wspomniane jużusługi typu pay-per-use (płatność za użycie), dając na przykład bardziej elastyczny dostęp do kursów online czy e-booków.
Sieć Lightning to również szansa nowych form mikrofinansowania dla startupów, czy małych firm, w ramach których inwestorzy mogliby przekazać nawet niewielkie kwoty wsparcia w zamian za kapitał własny lub tokeny.
Głosowanie na tegorocznym Bitcoin FilmFest to tylko jeden przykład potencjału, jaki ma w sobie Lightning Network. W przyszłości możemy spodziewać się wielu kolejnych innowacyjnych zastosowań z użyciem tej sieci.
Podsumowując, sieć Lightning to zupełny przełom w sferze nawet najmniejszych płatności. System, który zmienia zasady gry, umożliwiając niemal natychmiastowe i jakże tanie transakcje — czyli to, co tak bardzo liczy się w przypadku mikropłatności. Model Geyser Grants, który został użyty do głosowania na Bitcoin Filmfest Warsaw, to świetny przykład innowacyjnego podejścia do finansowania.
W miarę dojrzewania sieci Lightning możemy spodziewać się kolejnych ciekawych przypadków jej użycia, a także rewolucyjnych przykładów nowych modeli biznesowych i źródeł osiągania przychodów.
Aby nie przegapić innych ciekawych projektów prowadzonych przez Geyser czy Bitcoin FilmFest, zajrzyj do nich przez Twittera. Bądź na bieżąco! Bitcoin to przyszłość. Swietłana i sprawiedliwa. Obserwuj te profile, zostawiaj komentarze i polubienia:
Şelale Malkoçoğlu
Born in Poland, raised in a multi-culti family, I quickly developed a passion for travel & respect for others. The digital nomad lifestyle is my natural fit. For years, I'm a happy Bictoiner as well.
follow me :
Related Posts
Homeschooling i Bitcoin – powiązania, których nie widać na pierwszy rzut oka
Jan 15, 2025
10 przykazań dobrego bitcoinowania
Dec 23, 2024
Lightning Network to Wspólny Język Ekonomii Bitcoina
Oct 25, 2024