Автор: Dustin Lamblin | Първоначална дата: 20/11/22 | Преведено от: Cyber Hornet | Редактирано от: Dimitar Morfov | Bitcoin Magazine
Когато хората работят, те разменят личното си време на Земята срещу пари. Както гласи старата поговорка: "Времето е пари". Когато хората загубят контрола над парите си, те се отказват от най-ценния ресурс, който имат в ограниченото си време на Земята: контрола над времето си и по този начин - от свободата си. За съжаление този кошмар е реалност за милиарди хора по света. Всеки ден трудно спечелените спестявания на хората биват ограбвани под различни форми. Това може да се случи по време на войни или в условията на авторитарни режими, но понякога може да бъде дори толкова неуловимо, колкото е и минаването на времето, чрез коварната форма на стопяване на богатството, която обикновено наричаме инфлация.
Нахлуването в Украйна ни напомни колко крехък е животът и как всичко може да ни бъде отнето в един миг. В живота нищо не може да се приема за даденост: свободата, суверенитетът, парите. Между войната в Украйна, необузданата инфлация по целия свят, нарастващите мерки от страна на авторитарните режими си струва да осветлим хуманитарните ползи от биткойн и как биткойн се превръща в спасителна лодка за мнозина. В този свят, в който толкова много неща са извън нашия контрол, ние все още имаме свободата да избираме как да реагираме на биткойн. Биткойн може да предложи икономическа независимост. Надявам се да оспоря сегашните убеждения на скептиците и да им покажа друга страна на историята, далеч от Понзи схемата и спекулациите, за които водещите медии обичат да говорят.
БИТКОЙН Е УСТОЙЧИВ НА ЦЕНЗУРА
На пръв поглед, Ако живеете в западния свят, може да ви е трудно да си представите защо биткойн може да бъде полезен. И двамата с вас вероятно живеем в демократична държава. Имаме достъп до капитал и банкови услуги. Докато си лягаме вечер, не е необходимо да се чудим какво се случва с нашите евро и долари, които се намират в банковата ни сметка, и да се чудим дали са в безопасност. И през ум не ни минава, че някой ще конфискува спестяванията ни, нито че парите ни могат да станат безполезни за една нощ. Всъщност огромното мнозинство от хората всъщност не разбират как функционира нашата икономическа система и как са конструирани самите пари. Повечето от нас просто ги използват. Доверяваме се на системата. Това говори много за сляпото доверие, което сме склонни да изпитваме към нашите институции.
Ако разпознавате себе си в това, което току-що описах, поздравления, вече сте спечелили в лотарията на живота. Разбираемо е, че когато хората ви разказват за биткойн, вие се чудите как тази нова валута може да бъде полезна. За ваше щастие не сте част от огромното мнозинство от световното население, за което подобен проблем не им дава да спят през нощта.
"Домакинята, която не е преживяла ужасите на обезценяването на валутата, няма представа каква благословия са стабилните пари и колко е прекрасно да можеш да купиш с банкнотата в портмонето си стоката, която си възнамерявал да купиш, на цената, която си възнамерявал да платиш." - Адам Фъргюсън, "Когато парите умират", Германия, 1920 г.
Понастоящем 2,6 милиарда души живеят в държави без свободи, които повечето от нас приемат за даденост. В тези страни спестяванията ви могат да бъдат отнети по всяко време. Всички притежавани от вас активи могат да бъдат замразени за една нощ, без да се задават въпроси. Не е необходимо да сте терорист или зъл човек, за да станете мишена. Самото изказване на мнението ви може да ви вкара в затвора или нещо по-лошо. Това може да означава, че ще бъдете принудени да оставите близките си без доходи за издръжка. Една от най-важните характеристики на биткойн решава този проблем: устойчивостта на цензура. Биткойнът е защитен механизъм за запазване на вашето богатство от външни заплахи. Както биха казали съвременните стоици: "Не можете да контролирате това, което ви се случва, но можете да се предпазите от финансови заплахи с биткойн".
Какво прави биткойн устойчив на цензура? Всичко се свежда до децентрализацията. Това, че централизираните системи са норма, може да се обясни с проблема на византийските генерали - проблем от теорията на игрите, който описва трудностите при постигането на консенсус в децентрализирана система, без да се разчита на доверена централна страна. Как членовете на една децентрализирана система могат колективно да се споразумеят за дадена истина, без да познават и да се доверяват на всеки отделен член? Централните фигури, например правителства, банки и т.н., обикновено се създават, за да определят кое е истина или да дават заповеди. Компромисът за тази ефективност обикновено е корупция и злоупотреба с власт.
Когато обаче става въпрос за Биткойн, никой не контролира протокола. Няма бутон, който някой може да натисне, или някой, който може да бъде притиснат, за да промени кода и да изземе парите ви. Никой не контролира системата. Вие имате грижата за собствените си пари. Вече не се нуждаете от банка, защото вие сте собствената си банка. Можете да съхранявате цялото си богатство на устройство, което е с размерите на USB ключ ("подписващо устройство", по-често наричано хардуерен портфейл). Никоя наднационална организация не може да решава какво да правите с вашия биткойн; той е ваш и е неизползваем без паролата, която е представена от 12 или 24 думи. Живеейки в западния свят, това може да ви звучи глупаво, но в много страни по света притежаването на биткойн е единственият начин да защитите спестяванията на семейството си. В световен мащаб 31% от възрастните нямат банкови сметки, но 83% от световното население притежава смартфон. Не ви е необходима банка, за да притежавате биткойн, достатъчен е смартфон.
И ако смятате, че изземването на средства от банки или правителства се случва само при авторитарни режими, ви съветвам да погледнете какво се случи в Кипър през 2013 г. Докато страната беше на ръба на фалита, решиха да обложат с данък 6,75% всички спестители на страната и до 10% за тези, които имат повече от 100 000 евро в банковата си сметка. Точно така, за една нощ, 10% от парите ви изчезнаха.
Всъщност, когато икономическата или политическата ситуация започне бързо да се влошава, правителствата често ограничават достъпа до чуждестранен капитал и твърда валута. В Ливан през 2021 г. хората бяха ограничени да теглят определена сума в местна валута, за да се избегне масово изтегляне на пари от банките. След това в началото на 2022 г. правителството обяви, че макар в ливанската банкова система да има над 104 млрд. долара твърда валута, то планира да позволи на спестителите да изтеглят само 25 млрд. долара от собствените си пари. Това е сърцераздирателно подстригване от 75 % на трудно спечелените спестявания на гражданите.
Друг пример за финансова цензура се случи наскоро по време на протеста Freedom Convoy в Канада. Хората подкрепиха този протест, като изпратиха биткойни на шофьорите на камиони. Когато правителството разбра какво се случва, то принуди борсите със закони за легитимация на клиентите (KYC) да разкрият самоличността зад адресите и използва извънреден закон, за да замрази лични банкови сметки и кредитни карти. На тези хора беше забранено да участват във финансовата система за това, че са показали финансова подкрепа на мирен протест. Независимо от политическите ви възгледи по темата, случилото се там е просто морално погрешно. И то в Канада, една от водещите демократични държави в света. Това е плашещо. Хората не ценят неприкосновеността на личния живот, докато някой не почука на вратата им.
БИТКОЙН ЗАЩИТАВА БОГАТСТВОТО ВИ ПО ВРЕМЕ НА ВОЙНА
Биткойнът може да играе важна роля за запазване на спестяванията при избухване на война. При възникване на насилствен конфликт парите вероятно са последната грижа, докато хората се борят да спасят живота си. Да бъдеш принуден да оставиш живота си зад гърба си и може би да станеш имигрант в друга държава вече е трудно положение, но то може да достигне нов слой на ада, ако нямаш достъп до никакви пари.
Ако или когато това се случи, то се случва бързо и обикновено достъпът до банкиране е спрян или ограничен. Традиционните активи на повечето хора са неликвидни: ако имате бизнес, къща или кола, обикновено няма начин бързо да ги превърнете във фиат в толкова кратък срок. С биткойн можете да напуснете с цялото си богатство, съхранено на устройство с размера на USB памет. Можете да прекосите океани, земи и граници със спестяванията си в джоба. Опитайте се да направите същото със злато или друг вид актив. Биткойнът притежава всички свойства, които го правят добър източник на стойност: Той е признат от стотици милиони хора по целия свят, преносим е и може да бъде обменен за местна валута при обикновено ниски такси.
Повечето хора емигрират с пари в брой и се сблъскват с невероятни опасности по време на пътуването си с риск да загубят парите си, да бъдат ограбени или нападнати. Ако хардуерният портфейл е твърде плашещ, хората могат да съхраняват своите биткойни в приложение за смартфон, да напуснат страната и да имат достъп до своята ликвидност през цялото време.
Като пример от реалния живот Франческо Мадона обяснява как неговият уебмастър е избягал от Украйна точно преди да въведат военно положение. В този момент уебмастерът не е могъл да получи никакъв достъп до парите си, защото тегленето от банкомати е било ограничено, а банката му е блокирала всички международни преводи. Как трябва да изхранвате семейството си и да намерите подслон в друга държава, ако нямате достъп до пари? Тъй като този човек е имал биткойн портфейл, той е успял да намери биткойн банкомат в чужбина и да изтегли пари в брой, за да плати за оцеляването си.
БИТКОЙН РЕШАВА ПРОБЛЕМИТЕ С ПАРИЧНИТЕ ПРЕВОДИ
След като човек имигрира, независимо от причината за това, той може да осигури прехраната на семейството или приятелите си у дома с помощта на биткойн и така наречената Светкавична Мрежа (Lightning Network или LN), където хората могат да изпращат и получават плащания по целия свят почти без никакви такси. Подобни парични преводи са спасителен пояс за много хора, като им осигуряват средства, които да бъдат използвани за основните им човешки нужди - като храна, жилище и образование, както и пари, които могат да бъдат използвани за извеждане на хората от бедността и стимулиране на местната икономическа дейност. Таксите за парични преводи обаче намаляват разполагаемия доход на мигрантите и също така намаляват стимула им да изпращат повече пари в чужбина, за да помогнат на своите близки. В страните от Африка на юг от Сахара таксите за парични преводи са особено високи - 8 %, но в други части на света те могат да бъдат двуцифрени. Без да споменаваме часовете ходене пеша или възможността да бъдете ограбени, когато се отива до най-близкия Western Union, е лесно да подценим въздействието, което биткойн и Lightning Network могат да окажат върху развитието на икономическата дейност в тези региони. Биткойн е по-евтин, по-бърз и по-сигурен. Хората могат да получават биткойн директно в портфейла си незабавно, докато са в безопасност у дома. Те са в състояние да се предпазят от външни заплахи.
Чрез Lightning Network можем да си представим свят на микроплащания между хората, които дават и заемат пари без финансови посредници: свят, в който търговците могат да открият магазин навсякъде и да получат пълната цена от продажбите си, без да бъдат ограбвани от такси за обработка на кредитни карти. Това е мрежа, която насърчава приобщаването на хора, независимо от социалния произход, и следователно осигурява равни икономически възможности.
БИТКОЙН Е ЗАСТРАХОВКА СРЕЩУ ИНФЛАЦИЯТА
"Твърдите пари са първият бастион на защитата на обществото." - Адам Фъргюсън, "Когато парите умират"
Защитата на богатството ви не означава само да се уверите, че активите ви са в безопасност. Спестяванията са единственият предпазен механизъм, с който можете да се предпазите от всякакви изненади, които животът ще ви поднесе. В цял свят хората виждат как спестяванията им се намаляват и стопяват под въздействието на инфлацията и обезценяването на валутата. По последни данни повече от 2 милиарда души живеят в условията на двуцифрена инфлация. Дори и да не се притеснявате, че парите ви ще бъдат конфискувани, те могат да се окажат на път към бързо обезценяване поради няколко фактора: паричната политика на централната банка, лошото управление на ресурсите от страна на правителството, проблемите с доставките в световен мащаб и много други.
"Съпругата на един мой познат лекар наскоро размени красивото си пиано за чувал пшенично брашно. Аз също размених златния часовник на съпруга си за четири чувала картофи, които при всички случаи ще ни стигнат за зимата." - Адам Фъргюсън, "Когато парите умират", Австрия, декември 1918 г.
Инфлацията е коварна. Тя започва с бавно намаляване на покупателната способност на хората, но много бързо може да стане експоненциална и да излезе извън контрол. Веднъж тръгнала по този път, тя е много трудна за преодоляване и може да извади на показ най-лошото у хората. Когато основните нужди вече не са задоволени, хората могат да действат един срещу друг, за да направят всичко необходимо, за да защитят бъдещето си. Обществото и нормите стават второстепенни. Хиперинфлацията насърчава поляризирани идеи, популистки твърдения, крайни режими и хора, които търсят изкупителна жертва, на която да хвърлят вината за положението си.
"Тортата ставаше все по-малка и все повече хора искаха да получат парчета от нея, така че от атмосферата на "добросъседство" от предишните дни не беше останало нищо. Всеки виждаше враг във всеки друг." - Фрау фон Пустау, Германия, 1922 г.
Най-тъжното при инфлацията е, че тя се отразява на населението по коренно различни начини. Ако сте заможни и сте от западния свят, вероятно имате достъп до капитал, следователно имате много различни начини да се защитите от инфлацията чрез този капитал: недвижими имоти, стоки, злато, биткойн. От друга страна са хората от средната и ниската класа, които получават доходи си като заплата, които страдат най-много. Те разполагат с по-малко инструменти, за да се предпазят от инфлацията. За тези, които живеят в развиващите се страни, вероятността да пострадат от драстична инфлация е голяма, а инструментите за борба с нея са ограничени.
"Когато хората не разбират какво се случва или защо се случва, нямат представа какво да правят по въпроса, а и не им се казва, ще последва паника." - Адам Фъргюсън
"Нищо не е трайно - нито за отделния човек, нито за обществото." - Сенека
Правителствата, поне тези в развития свят, днес често се възприемат като непогрешими структури, на които трябва да се доверим. Ето защо хората гледат на държавните облигации като на безрискови активи, смятайки, че това е най-сигурното място за инвестиране. Това може и да е вярно, но само за определен период от време. Историята ни е показала, че в крайна сметка империите винаги падат. Османците, римляните, дори Британската империя - независимо колко големи и мощни са били - в крайна сметка са се провалили. Защо смятате, че за съвременната империя на САЩ ще бъде по-различно? Колко далеч според вас сме от критичната точка на пречупване? Смятате ли, че вероятността САЩ да се провалят през следващите десетилетия е нулева? Тогава защо притежавате 100 % от богатството си в щатски долари?
В крайна сметка не знаем какво ще е бъдещето. Ето защо трябва да сме подготвени за сценария на така наречения "черен лебед". Във финансите има термин за това: Нарича се застраховка или хеджиране. Биткойн е застрахователната полица на настоящата икономическа система. Едно малко разпределение на ивестиционен капитал в Биткойн може да осигури асиметричната печалба, която ще осигури икономическа свобода за бъдещите ви поколения.
"Да, но моите са държавни ценни книжа: Сигурно не могат да бъдат по-сигурни от това?"
"Скъпа госпожо, къде е държавата, която ви е гарантирала тези ценни книжа? Тя е мъртва." - Дневник на Анна Айзенменгер, 15 декември 1918 г. в Австрия, денят, в който тя губи 75% от богатството си.
Всъщност биткойн е волатилен и все още спекулативен. На този етап хората не трябва да влагат повече пари, отколкото могат да си позволят или са готови да загубят. Тъй като процентът на адопция продължава да расте и все повече хора започват да разпознават биткойн както като средство за съхранение на стойност, така и като средство за обмен, смятам, че волатилността постепенно ще се стабилизира с течение на времето. Смятам, че хората, които инвестират сега, ще бъдат възнаградени за това, че са се качили на най-стръмната част от кривата на адопция. През последните няколко години станахме свидетели на постоянна адопция на технологията: Ел Салвадор направи биткойн законно платежно средство през 2021 г.; много компании от S&P 500 вече държат биткойн в балансите си, например Tesla и MicroStrategy; все повече компании започнаха да приемат биткойн като метод за плащане, например Microsoft и PayPal; дори пенсионните фондове започват да предлагат биткойн в своите планове 401(k), например Fidelity.
Чувствам се щастлив, че съм част от поколението, което вече има алтернатива на сегашната икономическа система. Не е задължително да използвате биткойн, но поне е достъпна алтернатива. Независимо от това откъде идвате, ще имате достъп до основно право: трансгранична, свободна от цензура форма на пари. Биткойн е пари на свободата и никой вече няма да може да ви отнеме тази алтернатива.
"Концентрационните лагери са достатъчно доказателство, че на човек може да се отнеме всичко, освен едно: последната от човешките свободи - да избере отношението си към дадени обстоятелства, да избере своя път." - Виктор Франкъл
БИТКОЙН Е РАЗЛИЧЕН
Най-прекрасното нещо в Биткойн е, че никой не притежава протокола. Както споменах, няма нито един човек, който да може да наложи всеобхватни решения за системата. Не е нужно да се притесняваме кой ще бъде следващото отговорно лице и каква политика ще води по-нататък. В съвременното общество централизацията е норма: правителствата са централизирани, парите са централизирани, образователната система е централизирана. Така сме израснали, не сме имали никакви алтернативи и затова никога не ни се е налагало да го поставяме под въпрос. Сега имаме алтернатива. През 18-ти век през Просвещението, което подтикна за отделянето на църквата от държавата, е водещо. Вярвам, че 21-ти век ще бъде векът на отделянето на парите от държавата.
Протоколът с отворен код Биткойн е изцяло децентрализиран и в ръцете на потребителите. В управлението му не участва централна структура, като например правителството. Паричната политика е много ясна, прозрачна и заложена твърдо в кода. Ще бъдат емитирани 21 милиона биткойн, не повече. Дисциплинираната парична политика, напълно независима от политическото лобиране, е важна характеристика за една стабилна парична система, защото децентрализираните системи са устойчиви на корупция. Това противоречи на сегашната парична система, която се диктува от няколко служители на централната банка, които вземат решения при закрити врати, повлияни от политика. Централните банкери не носят последиците от действията си, но въпреки това влияят върху живота на стотици милиони хора по света. За съжаление, хората са корумпирани и алчни, а овластяването им само влошава това. Ето защо Сатоши Накамото измисли тази децентрализирана система. С Биткойн не е необходимо да се доверяваме един на друг, за да си сътрудничим. Както беше обяснено по-горе, Биткойн е отговорът на проблема на византийските генерали.
НЯКОИ ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ МИСЛИ
Западните медии представят биткойн като зловещ спекулативен балон. От нашата много привилегирована гледна точка е трудно да разберем, че по-голямата част от света все още няма достъп до основни човешки права, а още по-малко до икономическа свобода. Лесно е да се отхвърли, когато имаме достъп до стабилна валута, равни икономически възможности, банкиране и капитал в свободна страна. Трябва да имаме достойнството да признаем, че системата е счупена за повечето хора, и да уважим решението им да изберат друг път, считан за по-устойчив. Хората имат право да решат кое е най-доброто за тях.
Биткойн е най-бързо наложилата се технология в човешката история по определена причина. Той предлага икономическа свобода за милиарди хора без банкови сметки по света. Той е и най-демократичното оръжие, изобретявано някога. Биткойн изгражда мостове между културите и религиите по целия свят. Когато използвате биткойн, няма значение в коя вяра вярвате или откъде сте дошли. Биткойн няма религия, няма политически дневен ред, няма знаме и граница, които да защитава. Биткойн не дискриминира между участниците. Богати или бедни, хората имат еднаква стойност в мрежата на Биткойн. Независимо колко пари имате, не можете да корумпирате мрежата на Биткойн.
Биткойн е идея, нова философия, а няма нищо по-силно от идеите. Никой не може да убие една идея. Те се разпространяват като огън и след като веднъж са излезли на бял свят, няма как да върнете духа обратно в лампата.
Хората ще твърдят, че биткойн не е обезпечен от нищо. Да, биткойн не е обезпечен с материални активи, но познайте какво? Буквално по този начин е изградена цялата ни система. Една банка може да отпусне 10 пъти повече пари в заеми, отколкото има в баланса си. Централните банки могат да печатат трилиони долари от въздуха. Всичко е в главата ни; това се нарича "когнитивна революция". Тази способност да си представяме неща, които не съществуват физически, е това, което ни направи - хомо сапиенс - най-смъртоносния вид на Земята. Доверието е единственото нещо, което подкрепя повечето неща в живота, а по отношение на парите Биткойн е висша форма на доверие.
Related Posts
10 przykazań dobrego bitcoinowania
Dec 23, 2024
Personal Reflections on Adopting Bitcoin 2024
Nov 29, 2024
Lightning Network to Wspólny Język Ekonomii Bitcoina
Oct 25, 2024