Autor: Kudzai Kutukwa | Data: 21/03/23 | Tłumaczenie: Şelale Malkoçoğlu | Link: Dear Son | Citadel21 Tom 21
Artykuł dostępny na stronie internetowej European Bitcoiners został opublikowany w celach edukacyjnych, jako baza informacji i źródło do dalszych tłumaczeń. Nie stanowi on porady finansowej, ani też podstawy do żadnych roszczeń w stosunku do szczegółów wymienionych w opublikowanej treści. Wszelkie prawa należą do autora artykulu.
Drogi Synu,
W tym momencie jeszcze się nie urodziłeś; ale kiedy dorośniesz i przeczytasz ten list po raz pierwszy, zachowaj go proszę jako część swojej spuścizny i cennego dziedzictwa.
Zamierzam zabrać Cię na wędrówkę w przeszłość, gdzie moimi oczyma będziesz mógł zobaczyć świat z minionej epoki. Jest moją szczerą nadzieją i intencją, abyś zważał na moje słowa, drogi synu. Widzisz, żyjesz teraz w świecie, o którym wielu z nas, którzy żyli wcześniej, mogło tylko pomarzyć. W świecie wolnym od tyranii bankowości centralnej, w którym osiągnięto oddzielenie pieniądza od państwa, w którym obfituje optymizm i nieskończone możliwości.
Bitcoin zerwał już więzi, które istniały od wieków między państwem a pieniędzmi, ale droga do tego punktu była żmudna. Dobrobyt, którym się teraz cieszysz, nie przyszedł łatwo, wymagał wielu bitew i mnóstwa odwagi. Mój synu, mam nadzieję, że po przeczytaniu tego listu nie tylko będziesz gotowy do obrony swojej wolności osobistej, zwłaszcza tej finansowej, ale też, że nigdy nie ugniesz kolan przed żadnym tyranem.
Świat pełen jest wielu różnych ludzi; niektórzy są naprawdę wspaniali, ale są też ludzie wyjątkowo nikczemni i tak upojeni władzą, że nie cofną się przed niczym, by zdobyć jej więcej. Urodziłem się w świecie zdominowanym przez banki centralne. Udawały tylko, że odgrywają kluczową rolę w stabilizacji gospodarki, ale tak naprawdę instytucje te od samego początku były rakiem wobec postępu ludzkości.
Wiek XX, w którym również skonsolidowano władzę banków centralnych, ze względu na wojny, tak licznie toczone i finansowane, był „najbardziej krwawym stuleciem” w historii. Wojny te finansowane były tanimi pieniędzmi, które banki centralne drukowały w nieskończoność.
Monopol na emisję pieniądza dawał im niesłychaną władzę. Władzę dominacji nad ludzkim czasem — najbardziej deficytowym zasobem — na skalę, o jakiej nawet dawni Cezarowie nie mogli sobie zamarzyć. Wyobraź sobie tylko, że niewielka grupa ludzi była w stanie dyktować reszcie z nas, jaka jest cena, czy wartość pieniądza. Mogli dewaluować nasze zasoby finansowe według własnego uznania i pożyczać je bez ograniczeń. Gdybyśmy ich nie powstrzymali, waszemu pokoleniu również groziłaby kradzież czasu; stalibyście się ofiarami nieskończonej lawiny długów, z których zaciągnięciem nie mieliście nawet nic wspólnego.
Początkowo myśleliśmy, że odpowiedzią będzie powrót do standardu złota. Wierzyliśmy, że wartość pieniądza oparta na parytecie złota nie była całkiem złym pomysłem. Jednak byliśmy w błędzie. Przecież taki tok rozumowania nie uwzględniał między innymi faktu, że bankierzy centralni zdobyli już i złoto.
Bezradnie patrzyliśmy, jak zwiększa sie bezrobocie, jak przez rosnącą inflację ubożeją biedni, jak władza zwodniczo uspokaja nas, że z gospodarką wszystko jest w porządku. „Jesteśmy w tym razem” – kpili sobie, podczas gdy tak naprawdę w całym tym chaosie byliśmy zdani sami na siebie.
Mój synu, pierwszą lekcją, jaką chciałbym Ci przekazać, jest prośba, byś nigdy nie ufał rządowi, ponieważ nie istnieje on po to, by wspierać twoją indywidualną suwerenność, czy wolność.
Swoboda jednostki i jej wolność jest zawsze wolna od wszelkich rządzących. Wolność to właśnie ograniczenie ingerencji rządów. Przecież w całej historii żadnej formie panujących rządów nie udało się utrzymać rządzących w ryzach, w wyniku czego w imię „wyższego dobra” wszyscy oni dopuściły się tak wielu okrucieństw.
Zawsze uważaj na to, co mówią ci władze i naucz się myśleć samodzielnie. A tam, gdzie ma to największe znaczenie, miej niezłomną gotowość do powiedzenia „nie”. Miej odwagę mówić prawdę, nawet jeśli jest niepopularna lub niepoprawna politycznie.
Satoshi Nakamoto zidentyfikował przecież zależność od zaufania jako główny problem pieniądza fiducjarnego (ang. fiat money), czyli waluty emitowanej przez rządy. System ten nie mógł funkcjonować bez zaufania, a najbardziej niefortunne było to, że musieliśmy pokładać nasze zaufanie w tych samych ludziach i instytucjach, które za wszelką cenę, zawsze chciały nas wykiwać. Aż wreszcie pojawił się Bitcoin. Jako system monetarny typu „trustless” i „permissionless”, czyli taki który nie nakłada ani konieczność uzyskania, ani też utrzymania zaufania do jednej lub kilku organizacji; jako system otwarty, transparentny i wykluczający wszelkich pośredników — „open source”, „peer-to-peer”, zmienił zupełnie wszystko.
Był to pierwszy odnoszący sukcesy cyfrowy system monetarny, który, aby mógł funkcjonować nie wymagał żadnego scentralizowanego planowania, ani kontroli. Chociaż wasze pokolenie może uważać to za coś oczywistego, za moich czasów była to bardzo nowatorska, czy wręcz kontrowersyjna koncepcja. Dlatego właśnie tak wiele ludzi szybko ją odrzuciła.
Punkt ten prowadzi mnie do drugiej lekcji, która chcę Ci, mój synu, przekazać:
Nie odrzucaj szybko nowych pomysłów, zanim nie poświęcisz czasu na ich zrozumienie; nawet tych, które początkowo mogą brzmieć obco — wydawać się dziwne, czy niezrozumiałe. Wiele osób przegapiło możliwość wcześniejszego zakupu bitcoinów, ponieważ po prostu odrzuciło swoją szansę. W rezultacie, kiedy waluty cyfrowe banku centralnego zostały wprowadzone na rynek, ludzie ci, ponieważ nie mieli możliwości obrony swojej suwerenności finansowej, natychmiastowo zostali zmuszeni do poddaństwa, służalczości, czy jak wolisz niewolnictwa nawet w XXI wieku.
Mój synu, podczas gdy dzisiaj cieszysz się drugą odsłoną pięknego wieku, aż chciałoby się rzec „la belle époque” — czyli czasem wolnym od tyranii banków centralnych i niezdrowego pieniądza fiducjarnego, musisz zrozumieć, że dobrobyt gospodarczy, którego doświadcza teraz twoje pokolenie, nie został podany ot tak, na srebrnej tacy. Pomimo wielu zmagań z rożnymi przeciwnościami, ludzie wierzący w bitcoina, jako zdecentralizowaną, apolityczną i nieprzekupną formę pieniędzy, nigdy nie porzucili swoich wartości, ani też czego doświadczasz po dziś dzień, jako wyniku ich wygranej walki, nigdy się nie poddali.
Trzecia i ostatnia lekcja, którą chcę, abyś wyciągnął z tego listu, mój ukochany synu, jest taka, byś zawsze gotowy był walczyć o to, w co wierzysz.
Prawda nie jest konkursem popularności i zawsze będą się jej sprzeciwiać ci, którzy czerpią korzyści z szerzenia kłamstwa. Despoci i tyrani zawsze będą pojawiać się na scenie, w różnych formach, postaciach, czy przebraniach — pamiętaj, że są to mistrzowie oszustwa.
Bitcoin był prezentem Satoshiego dla świata i nie należy go brać za pewnik. Zachowaj też w pamięci słowa Prezydenta Reagana:
„Od utraty wolności dzieli nas jedno pokolenie. Nie wysysa się jej z mlekiem matki. Trzeba więc o nią walczyć, chronić i przekazywać dalej dzieciom, ucząc je, aby robiły to samo”.
O wiele więcej bitew czeka jeszcze wasze pokolenie, ponieważ ci wszyscy despoci będą szukać sposobów na kontrolowanie lub dokooptowanie się do protokołu Bitcoina. Bądź czujny i gotowy do obrony oraz utrzymania swojej suwerenności finansowej. Zawsze, gdy jest to wymagane.
Pozwól, że zakończę ten list słowami Thomasa Jeffersona, cytatem, który pozostaje aktualny tak samo teraz, jak również przed wiekami.
„Wierzę, że instytucje bankowe są bardziej niebezpieczne dla naszych swobód niż armie. Jeśli Amerykanie kiedykolwiek pozwolą prywatnym bankom na kontrolę emisji ich waluty najpierw przez inflację, a potem deflację, banki i korporacje, które wyrosną wokół banków zabiorą ludziom wszelką własność, dopóki ich dzieci nie obudzą się bezdomne na kontynencie, który podbili ich ojcowie. Władza emisji powinna być odebrana bankom i odzyskana przez ludzi, do których prawnie należy.”
Widzisz bowiem mój synu, nasze pokolenie pokonało bankierów centralnych; w rezultacie twoje pokolenie może żyć w świecie opartym na standardzie Bitcoina. Scentralizowane siły, wszelkimi możliwymi środkami, ponownie spróbują odzyskać utraconą władzę. Nie pozwól im wygrać.
Kochający,
Tata
Şelale Malkoçoğlu
Born in Poland, raised in a multi-culti family, I quickly developed a passion for travel & respect for others. The digital nomad lifestyle is my natural fit. For years, I'm a happy Bictoiner as well.
follow me :
Related Posts
Homeschooling i Bitcoin – powiązania, których nie widać na pierwszy rzut oka
Jan 15, 2025
10 przykazań dobrego bitcoinowania
Dec 23, 2024
Lightning Network to Wspólny Język Ekonomii Bitcoina
Oct 25, 2024