Már mindenki a felezés lázában él, hát nézzük át így az utolsó pillanatban, hogy mit érdemes tudni róla!
Köztudott, hogy 21 millió bitcoin van, vagyis pontosabban lesz, ha már mind meglesz. Új bitcoinok folyamatosan keletkeznek, mégpedig minden blokkban létrejön néhány. Egészen pontosan 6,25 bitcoin, és ezt a blokk megtalálója teszi zsebre. De miért is van ez így?
Egy új digitális pénzt el lehet indítani úgy is, hogy az elején a létrehozója előállít egy nagy mennyiséget, ami felett ő (vagy egy kisebb csoport) rendelkezik, egy részét szétosztogatja, egy részét megtartja későbbre, stb. Satoshi nem ezt az utat választotta, hanem zéró készlettel indította el a bitcoin hálózatot, és minden blokkban létrejött 50 bitcoin (igen, akkor még 50, de erről később). Ez a módszer az új pénz "szétosztására" sokkal igazságosabb, mert – bár itt is igaz, hogy aki hamarabb bekapcsolódott, az jobban járt – bárki bekapcsolódhatott, és szerezhetett magának bitcoint (ez ma is igaz). Másrészről ez a disztribúció azt is megoldja, hogy a bányászoknak megérje energiát befektetni, márpedig a bányászokra szükség van a hálózat védelméhez. Vagyis a blokk jutalom két dolgot old meg egyszerre.
Miért éppen 50 volt a kezdeti blokk jutalom? Nem tudjuk, de Satoshi ezt a számot választotta (miért éppen 21?). Viszont az is célja volt, hogy a bitcoin darabszáma véges legyen, ha pedig örökké újak keletkeznek, ez nem igaz. Ezért úgy döntött, hogy időnként meg fog feleződni a blokk jutalom. Igy egyre lassabban nő a készlet, mígnem egyre jobban közelíti a 21 millió határértéket. Emlékszel a mesére a nyúl és a teknősbéka versenyéről? A távolság köztük mindig feleződik, de a nyúl csak eléri a teknőst.
Satoshi ezeket a számokat választotta: 50 bitcoin blokkonként 210000 blokkon keresztül (ez összesen 10,5 millió), majd 25 bitcoin újabb 210000 blokkon keresztül (ez újabb 5,25 millió, összesen már 15,75), majd 12,5 bitcoin (már 18,375 milliónál tartunk), majd 6,25 (már 19687500-nél járunk), és így tovább, egyre közelítve a 21 milliót. Hogy egész pontosak legyünk, a felezés nem fog örökké tartani, a 32. lesz az utolsó, úgyhogy pár satoshi hiányozni fog a 21 millióból (de addig több, mint 100 év van hátra).
Mennyi a 210000 blokk? A blokkok nagyjából tíz percenként követik egymást (de nem pont, ennek több oka van, elégedjünk meg a bányászatban jelen lévő véletlen faktorral). A felezések négyévente következnek be, tehát elég ritkák, ritkábbak, mint a születésnapjaid (hacsak nem február 29-én születtél).
Miért éppen négy év van a felezések között? Nem tudhatjuk, mi vezényelte Satoshit, de az biztos, hogy a bitcoin árfolyamában megfigyelhető ciklikusság erre vezethető vissza. Mi az összefüggés? A bányászat irdatlan mennyiségű áramot használnak el, cserébe megkapják a blokk jutalmat, és ebből fizetik a villanyszámlát. Ezért a termelt bitcoint (vagy nagyrészét) eladják. Vagyis a bitcoin piacán lévő kereslet-kínálat viszonyban egy fontos tényező a frissen bányászott mennyiség. Ami négyévente feleződik. Innen már ki lehet logikázni a többit.
A következő, sorrendben a 4. felezés hamarosan megtörténik. Nagy dolog, mert négyévente egyszer van ilyen! A blokk jutalom 3-és-egy-nyolcadra feleződik, az eddig kibányászott bitcoinok száma pedig pontosan 19687500 lesz (lásd fentebb), ez a 21 milliónak a 93,75%-a.
Amikor ezt írom, már kevesebb, mint 18 óra van hátra. Úgyhogy figyeljük a mempool.space-t, és ha megszületett a 840000-ik blokk, ellenőrizzük a blokk jutalmát, majd koccintsunk! A Satoshi által 16 éve kitalált rendszer működik, és teszi a dolgát. Éljen!