Konec meseca junija so na ponovnem sestanku predstavili revidiran ZDDOKS, pri katerem ocenjujemo, da so spremembe nezadostne in da trenutno politična volja prevladuje nad podanimi strokovnimi argumenti. Potreben bi bil daljši dialog in resen razmislek na vladni strani.
Ljubljana, 2. julij 2025 – Člani Bitcoin društva Slovenije in Blockchain Alliance Europe so v ponedeljek, 30. junija 2025 skupaj z drugimi predstavniki organizacij in iniciativ udeležili drugega delovnega sestanka na Ministrstvu za finance RS. Predstavniki ministrstva so ustno predstavili revidiran osnutek Zakona o davku na dobiček iz odsvojitve kriptosredstev (ZDDOKS), kjer smo z razočaranjem ugotovili, da nova različica v popolnosti ohranja bistvo predhodno predlaganega zakona, a vseeno predvideva nekaj manjših sprememb.
Bitcoin društvo Slovenije (BDS) je s podporo Blockchain Alliance Europe (BAE) pripravilo 33 strani strokovno utemeljenih pripomb, ki se dotikajo predloga razvrstitve kripto sredstev v dva razreda, podrobno razlago bitcoina kot naložbenega in plačilnega sredstva ter hranilca vrednosti, pretiranega posega v zasebnost in popisa kriptoimetja slovenskih državljanov ter neupoštevanja časovne kapice.
Slovenija ni pripravljena na sprejem naprednega zakona o odsvojitvi kripto sredstev
Medtem, ko evropske države dopolnjujejo in spreminjajo zakone, ki se nanašajo na odsvojitev kripto sredstev (npr. Nemčija), se je Slovenija odločila, da bo sprejela enega bolj rigoroznih zakonov v širšem evropskem prostoru. Ideja je izenačitev obdavčenja odsvojitve kripto sredstev z obdavčenjem izvedenih finančnih instrumentov.

Link do infografike
Člani BDS in BAE smo ministrstvu predstavili konkretne in strokovno utemeljene razloge, zakaj vseh kripto sredstev ne velja enačiti in predlagali poenostavljeno razdelitev v dva razreda. Podrobno smo predstavili tudi bitcoin, kot naložbeno in plačilno sredstvo in primere ter razloge držav, ki ga vključujejo v strateške rezerve.
Zavedamo se, da gre v naših predlogih za pionirski pristop k obdavčitvi in sprejem takšnega zakona terja podrobno poznavanje področja in veliko progresivnosti na vladni strani. Slovenija je nedvomno pionir pri implementaciji bitcoin in kripto inovacij in se še danes ponaša z najstarejšo delujočo kripto menjalnico (Bitstamp) in enim od najstarejših bitcoin društev, od leta 2019 s številnimi trgovci, ki so prejemali plačila s kriptovalutami, Ljubljana pa je bila razglašena za najbolj kripto-prijazno prestolnico na svetu. Glede na našteta dejstva menimo, da bi bil smiseln tudi progresiven pristop k oblikovanju zakonov s tega področja.
Časovna kapica za imetnike kripto sredstev ne obstaja - kljub vodenju podrobnih evidenc
Omenili smo, da je glavno vodilo ZDDOKS izenačenje obdavčenja odsvojitve kripto sredstev z obdavčenjem izvedenih finančnih instrumentov, saj naj bi šlo za primerljiv razred sredstev z vidika tveganosti naložb, vendar s pomembno razliko.
Pri obdavčitvi odsvojitve izvedenih finančnih instrumentov je predvidena časovna kapica in obdavčitev pada od 40 % do 10% glede na leta imetništva, po 15. letih imetništva pa velja splošna oprostitev obdavčitve. Pri odsvojitvi kripto sredstev časovna kapica ni predvidena, kar ministrstvo opravičuje s poenostavljenim poročanjem. Kljub temu ministrstvo v istem zakonu nalaga imetnikom kripto sredstev, da beležijo vsako transakcijo, kar se izenači s poročanjem o imetništvu in odsvojitvi izvedenih finančnih instrumentov. Razloga, da pri obdavčitvi odsvojitve kripto sredstev ne upoštevamo časovne kapice, pravzaprav ni.
Podrobno o paradoksu enostavnosti in vodenju evidenc
Predlagatelj zakona v obrazložitvi navaja, da je po preučitvi več različnih modelov ocenil, da je za slovenski pravni red najprimernejši "ustrezno prilagojen model neto denarnih tokov". Ključne značilnosti tega modela so obdavčitev letnega dobička kot razlike med prejetimi izplačili v fiat valuti in vplačili za pridobitev kriptosredstev v davčnem letu.
Izrecno je poudarjeno, da se po tem modelu ne obdavčujejo dobički, ki jih fizična oseba dosega z menjavami enih kriptosredstev za druga. Kot ključna prednost modela je izpostavljena njegova administrativna enostavnost. V nasprotju z zapisanim načelom enostavnosti pa 13. člen predloga ZDDOKS nalaga zavezancem izjemno podrobno vodenje evidenc, ki to enostavnost v celoti izniči. Od zavezanca se namreč zahteva, da po časovnem zaporedju beleži podatke o prav vsaki transakciji, vključno z davčno nerelevantnimi menjavami med kriptosredstvi.
S tem predlog zakona ustvarja notranje protislovje in nelogično situacijo. Zavezancem nalaga administrativno zahtevno beleženje podatkov o poslih, ki po definiciji samega zakona ne ustvarijo davčne obveznosti. Takšna raven poročanja je značilna za bistveno bolj zapletene davčne modele, kot je model realizacije, in je v popolnem nasprotju s ciljem poenostavitve. Posledično pade tudi argument, s katerim se utemeljuje neugodnejša davčna obravnava kriptosredstev v primerjavi z drugimi naložbami, ki imajo časovno kapico. Če poročanje ni poenostavljeno, temveč je celo bolj zapleteno, potem razlog za neenako obravnavo ne obstaja več. Predlog zakona tako v obrazložitvi obljublja enostaven sistem, v normativnem delu pa nalaga obveznosti, ki so značilne za kompleksne sisteme, kar postavlja zavezance v negotov in obremenjujoč položaj.
Menimo, da zahteve po vodenju evidenc iz 13. člena predloga ZDDOKS niso logična posledica izbranega modela neto denarnih tokov, temveč so z njim v očitnem nasprotju. Razlog za neupoštevanje časovne kapice pri kriptosredstvih, ki ga zakonodajalec opredeli kot poenostavljeno poročanje, s tako določbo o vodenju evidenc ne vzdrži resne pravne presoje.

Zakon še vedno predvideva samoprijavo kripto sredstev s podrobnimi informacijami
V revidiranem osnutku ZDDOKS še vedno ostajajo določbe, ki posegajo v zasebnost imetnikov kripto sredstev in jih izpostavljajo nepotrebnim tveganjem za izvrševanje zakona. Neizpodbitno dejstvo je, da lahko pristojne službe posameznike obdavčijo tudi brez popisa kripto premoženja, ki ga trenutno predvideva zakon.
Zaskrbljujoče je, da so napadi na imetnike kripto sredstev vse pogostejši, saj je prenos sredstev z digitalne denarnice enostavnejši kot prenos sredstev s tradicionalnega bančnega računa, ker poteka brez posrednikov (npr. banke). Prenos kripto sredstev je tudi nepovrnljiv, pri čemer se sredstva po opravljeni transakciji dokončno prenesejo na drug naslov in jih ni mogoče povrniti brez soglasja prejemnika; nenazadnje pa ta kripto sredstva, za razliko od sredstev na bančnih računih, tudi niso zavarovana pred zlorabami. Zato je nujno spoštovati zasebnost imetnikov kripto sredstev, saj v ozadju ni varovalnih mehanizmov in ni možna reverzibilnost izvršene transakcije.
Zaščita imetnika kripto sredstev je v veliki meri (ali izključno) odvisna od posameznikove lastne odgovornosti in njegovega znanja, razumevanja ter pravilne tehnične uporabe primernih sredstev za dostop do kripto sredstev. Noben tehnični ukrep pa nima zaščite pred razkritjem dostopa do lastnih kripto sredstev zaradi neposredne grožnje zoper življenje ali telo imetnika ali njegovih bližnjih.
Po podatkih vira GitHub so v letu 2025 mediji zabeležili že 34 fizičnih napadov na imetnike kripto sredstev. Napadi se pogosto dogajajo v Aziji, vse pogosteje pa tudi v Evropi, izstopajo Francija, Španija in Italija. Za primerjavo: v celotnem letu 2024 je bilo zabeleženih 31 tovrstnih napadov, medtem ko se je v letu 2025 enako število skoraj doseglo že do konca maja. To jasno kaže na naraščajoč trend in večjo izpostavljenost imetnikov kriptovalut.
Zaključek: Potreba po resnem premisleku
Mnenje obeh iniciativ, Bitcoin društva Slovenije in Blockchain Alliance Europe je, da bi bil ustrezen tehten premislek o načinu obdavčitve in o vseh posledicah ZDDOKS. Vsekakor bi bilo treba zakon prilagoditi tako, da ne ogroža davčnih rezidentov Republike Slovenije s pretiranim in prekomernim pridobivanjem podatkov o premoženjskem stanju, premislek pa bi veljal tudi o časovni kapici ali o predlaganem progresivnem pristopu.
Namera ministrstva je, da poda zakon v javno razpravo pred parlamentarnimi počitnicami, kar pomeni, da prostora za dialog ni več. Še naprej pozivamo k odprti razpravi in upamo, da bodo prihodnji koraki vključevali boljšo usklajenost z evropskimi standardi in realnimi potrebami uporabnikov ter podjetij v kripto prostoru.


Članke in prevode za blog na spletni strani pišejo različni člani, podporniki in skupine posameznikov v Bitcoin društvu Slovenije in ne pomenijo nikakršnih finančnih nasvetov. Vsak ima svoj pogled na samo tehnologijo, bitcoin in obstoječe sisteme. Društvo samo nudi opcijo, da delijo svoj pogled z večjim številom ljudi ter, da dobijo kakšen komentar oziroma odziv na svoje mnenje. Našemu društvu se lahko pridružite na bitcoin.si, telgram skupini oziroma skupini Kriptovalute — Slovenska Blockchain Skupnost — Bitcoin.si na Facebooku.

Bitcoin SLO
Bitcoin društvo Slovenije je ustanovljeno z namenom, da povežemo slovensko kripto skupnost, organiziramo dogodke, odgovarjamo na vprašanja ter pomagamo posameznikom. Več info: https://bitcoin.si
follow me :
Related Posts
Denar: Definicija, funkcije, zgodovina, nadzor in potencial Bitcoina
May 30, 2025
Bitcoin in Švica: Pot do gospodarske stabilnosti in zelene prihodnosti – zakaj Slovenija zaostaja?
May 04, 2025
Povest: BTC vs CBDC-Svobodnija pod pritiskom Bruselgrada
May 01, 2025