Autors: Namcios | Oriģinālais datums: 26/05/22 | Tulkoja: Sovereign Monk | Bitcoin Magazine
Bitcoin konsensa mehānisms - darba pierādījums (PoW) - sabiedrībā rada domstarpības. Vieni apgalvo, ka tas ir galvenais Bitcoin panākumu aspekts, bet citi apgalvo, ka tīkls saglabātu lielāko daļu savu īpašību, vienlaikus gūstot jaunus ieguvumus, ja tas pārietu uz alternatīviem konsensa mehānismiem, piemēram, pierādījumu par likmi (PoS).
Šonedēļ šī diskusija aktualizējās, jo gandrīz vienlaikus notika divi diametrāli pretēji notikumi: Pasaules Ekonomikas foruma (WEF) ikgadējā sanāksme Davosā, Šveicē, un Oslo Brīvības forums (OFF) Oslo, Norvēģijā.
Gan Davosā, gan Oslo notika diskusijas par kriptovalūtu, bitcoin un to dizainu. Ņemot vērā pieaugošās bažas par vidi visā pasaulē, neizbēgami darba kārtībā bija arī jautājums par šīs strauji augošās tehnoloģijas enerģijas patēriņu.
Argumenti par POS Bitcoin
Pamatojoties uz enerģijas patēriņa tēmu, WEF šā gada sākumā tviterī rakstīja, ka, ja Bitcoin pārietu uz PoS, tas varētu "gandrīz novērst tā ietekmi uz vidi."
Tviterī bija ievietots videoklips ar argumentiem, kas izriet no kampaņas "Change The Code, Not The Climate" ("Mainiet kodu, nevis klimatu") - Greenpeace un miljardiera Ripple līdzdibinātāja Krisa Larsena vadītās iniciatīvas, kuras mērķis ir lobēt 50 galvenos Bitcoin nozares kalnračus, uzņēmumus un izstrādātājus, lai pārietu no PoW uz PoS.
Apgalvojums, ka Bitcoin varētu izmantot citu konsensa protokolu, kas esot gan labvēlīgāks videi, gan nodrošina līdzīgu drošības līmeni, nav jauns. Janvārī ASV pārstāvju grupa izteica tādu pašu ierosinājumu Kongresā notikušajā uzklausīšanā par Bitcoin ieguvi.
Tomēr šie pieņēmumi tiek apstrīdēti.
Bitcoin politikas institūts (BPI), starpdisciplināra ekonomistu, programmētāju, juristu, klimata zinātnieku, filozofu un politikas analītiķu kohorta, kas veic pētījumus, pārbauda faktus un sniedz komentārus par Bitcoin, šogad ir publicējis divas faktu pārbaudes piezīmes par mītiem un pārpratumiem par Bitcoin enerģijas patēriņu.
Papildus debatēm par enerģiju - vai Bitcoin patiešām ir tik ļoti kaitīgs videi, ko BPI aplūkoja savās piezīmēs, - ir arī debates par drošību.
Martā aģentūra Bloomberg ziņoja par kampaņu "Change The Code, Not The Climate" ("Mainiet kodu, nevis klimatu"), minot Krisa Bendiksena (Chris Bendiksen), Bitcoin pētnieka no CoinShares un "viena no pasaules vadošajiem Bitcoin ieguves ekspertiem", komentārus, kā norādīts ziņojumā.
"Es uzskatu, ka iespēja, ka Bitcoin kādreiz pāries uz PoS, ir tieši 0 %," teica Bendiksens. "Bitcoin lietotāju vidū nav apetītes iznīcināt protokola drošību, veicot šādu soli."
Līdzīgas bažas pauda arī OFF 2022 paneļdiskusijā. Sarunā piedalījās Niks Kārters (Nic Carter), kriptovalūtu agrīnās stadijas riska kapitāla uzņēmuma Castle Island Ventures ģenerālpartneris, Lins Aldens (Lyn Alden), kapitāla tirgus izpētes un ieguldījumu stratēģijas uzņēmuma Alden Investment Strategy dibinātājs, un Darins Feinšteins (Darin Feinstein), Bitcoin ieguves un datoru infrastruktūras uzņēmuma Core Scientific (Nasdaq: CORZ) dibinātājs.
Trīs paneļdiskusijas dalībnieki apsprieda tādas tēmas kā enerģijas patēriņš, atšķirības starp PoW un PoS un kāpēc PoW ir nepieciešams Bitcoin. Taču, pirms iedziļināties argumentos, aplūkosim, kas patiesībā ir konsensa mehānisms.
Kas ir konsensa mehānisms?
Kriptovalūtas konsensa mehānisms nosaka, kā tīkla dalībnieki lemj par blokķēdes stāvokli - galu galā, kuri darījumi ir derīgi un kurus var pievienot blokiem, un kuri bloki ir derīgi un kurus var pievienot ķēdei.
Tā kā kriptovalūtām ir jābūt decentralizētām, ideālā gadījumā tās veido tūkstošiem vienaudžu, kas ir savstarpēji saistīti, veidojot tīklu. Šie vienaudži ne vienmēr uzticas viens otram, kas nozīmē, ka tiem nav jātic to ziņojumu patiesumam, kurus katrs no tiem pārraida tīklā. Tā kā nav centrālās iestādes, kas varētu dot norādījumus, ir nepieciešams standarta direktīvu kopums, lai šie "savstarpēji neuzticīgie" vienaudži varētu vienoties.
Šobrīd kriptovalūtu projektos tiek izmantoti daudzi dažādi konsensa mehānismi, bet divi populārākie ir PoW un PoS.
POW vai POS?
PoW ir konsensa mehānisms, ko Satoshi Nakamoto izstrādāja Bitcoin baltajā grāmatā. Bitcoin PoW sistēmas pamatā ir Hashcash, ko 1997. gadā izgudroja Dr. Adam Back, agrīnais šifrpunkers un pašreizējais Bitcoin infrastruktūras uzņēmuma Blockstream vadītājs.
Tie, kas cenšas radīt jaunas monētas PoW tīklā, ko dēvē par kalnračiem, kolektīvi veic ziljonus datora aprēķinu sekundē, lai atrastu derīgu skaitli nākamajam blokķēdes blokam. Šis skaitlis, ko sauc par bloka hash, ir hashēšanas funkcijas rezultāts, ko viņi aprēķina, ievadot tai tādus datus kā darījumi, kas gaida apstiprinājumu tīklā, nejaušs skaitlis, ko sauc par "nonce", laika zīmogs un cita veida informācija. Kalnračiem ir jāmaina šie mainīgie lielumi, lai atrastu hash, kas ir zemāks par tīkla noteikto mērķi - mērķi, ko sauc par sarežģītību; jo zemāks mērķis, jo grūtāk ir atrast derīgu skaitli.
Kad kalnračis atrod derīgu hash, viņš ierosina savu bloku tīklam, izplatot to mezgliem, kas pārbaudīs šī darba derīgumu - to var viegli izdarīt. Tāpēc Bitcoin kalnračiem ir jāievēro tīkla noteikumi, kurus pārbauda mezgli, lai saņemtu sava bloka atlīdzību. Citiem vārdiem sakot, kalnračiem nav kontroles pār Bitcoin, kā bieži tiek ieteikts.
"PoW ļauj ikvienam izlemt par virsgrāmatas pareizu stāvokli bez cilvēku uzraudzības vai pārvaldības," OFF paneļa laikā teica Kārters.
Tā kā darba pierādījums un enerģija, kas to nodrošina, tiek triviāli pārbaudīta nesubjektīvā, programmatiskā veidā, PoW tīkli spēj likvidēt cilvēcisko komponentu lēmumu pieņemšanas procesā.
Paļaujoties uz enerģijas patēriņu, PoW arī spēj sasaistīt digitālo tīklu un tā digitālo naudu ar fizisko pasauli. Tā kā konsensa mehānismam ir nepieciešami reāli eksistējoši datori, lai veiktu aprēķinus, kas patērē enerģiju, tīkls spēj pieprasīt reālas izmaksas tiem, kas piedalās jaunu monētu radīšanā. Šajā ziņā Bitcoin vērtība ir, kā minimums, vienmēr tieši saistīta ar izmaksām fiziskajā pasaulē, kurā mēs dzīvojam.
Feinšteins apgalvoja, ka Bitcoin PoW ieguves sistēma ir evolūcija simtiem gadu vecai virsgrāmatu sistēmai, kas balstās uz uzticamu, centralizētu iestādi, lai uzturētu ierakstus un atlikumus - ko līdz pat šai dienai izmanto bankas un gandrīz visi citi ar grāmatvedību saistītie uzņēmumi.
"Bitcoin no vecās divkāršā ieraksta [virsgrāmatas] izveidoja trīskāršā ieraksta [virsgrāmatu], un virsgrāmata veic paškontroli un raksta ķēdē," viņš teica. "Tas ir nemainīgs ieraksts virsgrāmatā, ko nekad nevar mainīt."
"Tā ir labākā grāmatvedības tehnoloģija, ko jebkad ir radījuši cilvēki," viņš piebilda. "Tāpēc jebkas, kas darbojas uz šī Bitcoin tīkla, kas ir grāmatvedības inovācija, būs labāks par mantoto sistēmu, kuru tas aizstāj."
PoS izmanto citu pieeju vienprātības panākšanai sadalītajā virsgrāmatā. Tā vietā, lai prasītu enerģijas patēriņu, izmaksas par dalību ieguvē šādā tīklā ir piesaistītas šī tīkla digitālās naudas daudzumam, kas ir dalībnieka rīcībā.
Mezglam, kas vēlas piedalīties uz PoS balstītas blokķēdes konsensa mehānismā - kļūt par validatoru -, ir "jāpiedalās" noteiktā daudzumā tam piederošu šīs blokķēdes monētu. Ielikšana nozīmē bloķēt savas monētas kā ķīlu blokķēdē tādā veidā, kas ļauj tīklam sodīt validatorus, iznīcinot daļu vai visas viņu monētas, ja tie rīkojas negodīgi vai pavirši.
Īstenošanas veidi atšķiras, bet, ņemot par piemēru Ethereum piedāvāto PoS dizainu, PoS tīkls nejaušības kārtā izvēlas validatoru, kas ierosina bloku, un arī validatoru komiteju, kas pārbauda un balso par ierosinātā bloka derīgumu.
PoS atbalstītāji apgalvo, ka monētu ieķīlāšana ir pietiekamas izmaksas, lai veicinātu godprātīgu līdzdalību, taču ir arī pretēji argumenti.
Pirmkārt, PoS tīkli nosaka minimālo monētu daudzumu, kas jāiemaksā, lai lietotājs varētu piedalīties konsensa mehānismā. Ethereum šī summa ir 32 ETH. Tādējādi mazāki spēlētāji, lai gan viņi var piedalīties pūlos, tiek izslēgti no procesa, un priekšroka tiek dota tiem, kam ir lielākas naudas summas. (Tas atšķiras no bitkoinu ieguves pūliem, jo tos apstiprina mezgli, un jebkurš dalībnieks var būt mezgls.) Rezultātā PoS tīklā tīkla stāvokli nosaka tie, kam ir lielākās attiecīgā tīkla monētas.
"Būtībā PoS balstās uz apļveida loģiku, kur lielākie monētu turētāji nosaka virsgrāmatas stāvokli, un virsgrāmatas stāvoklis nosaka, kas ir lielākie monētu turētāji," paneļdiskusijā teica Aldens.
Līdz ar to, lai gan nav vienas centrālās iestādes, kas diktē patiesību, PoS tīkli šos lēmumus deleģē izraudzītai lielu monētu turētāju grupai. Tas ir līdzīgi izplatītajām sistēmām pirms kriptovalūtu izgudrošanas, kur lēmumu pieņemšanā lielāku varu iegūst tie, kam sistēmā ir lielāka līdzdalība - lielākās ieinteresētās personas.
"PoS" ir tikai izdomāts veids, kā apzīmēt akcionāru pārvaldību vai daļu.
Sovereign Monk
Bitcoin, Privacy & Individual Sovereignty Maximalist | Founder of European Bitcoiners - for Free and Open Bitcoin Education.
follow me :
Related Posts
NiceHashX: Bitcoin konferenca, ki je navdušila Slovenijo in svet
Nov 16, 2024
Com instal·lar i configurar el teu servidor "núvol" personal
Jun 09, 2024
Iskanje pravega signala v hrupnem svetu
Nov 05, 2023