Kako funkcioniše bitcon transakcija? Kroz koji proces prolazi?\
🔗 Ovaj članak je deo 'Bitcoin 101 kolekcije' koju je proizveo Sovereign Monk.
Transakcija je prenos vrednosti Bitcoin-a na blockchain-u. Vrlo jednostavno rečeno, transakcija je kada učesnik A daje određeni iznos bitcoina koji poseduju učesniku B.
Kako se funkcioniše?
Bitcoin koristi kriptografiju sa javnim ključem kako bi osigurao integritet transakcija kreiranih na mreži. Da bi preneo Bitcoin, svaki učesnik ima parove javnih ključeva i privatnih ključeva koji kontrolišu delove bitcoina koje poseduju. Javni ključ je niz slova i brojeva koje korisnik mora da deli da bi dobio sredstva. Nasuprot tome, privatni ključ se mora čuvati u tajnosti jer ovlašćuje trošenje svih sredstava dobijenih od povezanog javnog ključa.
Koristeći privatni ključ povezan sa njihovim bitcoinom, korisnik može potpisati transakcije i na taj način preneti vrednost novom vlasniku. Transakcija se zatim emituje na mrežu kako bi bila uključena u blok lanac.
Svako ko poseduje vaše privatne ključeve ima pristup vašem bitcoinu.
Pregled Bitcoin transakcije
Da bismo bolje ilustrovali kako se vrednost prenosi u Bitcoin mreži, proći ćemo kroz primer transakcije, gde Alisa šalje 0,05 bitcoina Bobu.
Na visokom nivou, transakcija ima tri glavna dela:
1. Ulaz. Bitcoin adresa koja sadrži bitcoin koji Alisa želi da pošalje. Da budemo precizniji, to je adresa sa koje je Alisa ranije primala bitcoine i sada želi da potroši. 2. Izlaz. Bobov javni ključ ili bitcoin adresa.
3 .Iznos. Količina bitcoina koju Alisa želi da pošalje.
Da bi Alisa poslala 0,05 bitcoina Bobu, ona potpisuje poruku sa detaljima transakcije koristeći svoj privatni ključ. Poruka sadrži ulaz, izlaz i iznos kao što je gore opisano. Transakcija se zatim emituje ostatku Bitcoin mreže gde čvorovi veruju da Alisin privatni ključ može da pristupi ulazima (proveravanjem da li Alisin privatni ključ odgovara javnom ključu za koji tvrdi da poseduje).
Jednom kada se transakcija emituje na čvor, ovaj čvor je zatim prosleđuje duž mreže dok ne dođe do rudarskog čvora. Rudari će zatim naručiti ovu transakciju u ono što se zove šablon bloka. Ovo je nacrt za blok koji rudar pokušava da doda u blockchain. Ako rudar pronađe sledeći blok u lancu, onda se ovaj šablon bloka iskopava i postaje nepromenljiv blok u blok lancu. Konačno, ovaj blok se emituje čvorovima mreže koji će ga uključiti u svoju kopiju lanca.
Transakcione naknade
Korisnici bitcoina mogu da kontrolišu koliko brzo se njihove transakcije obrađuju postavljanjem stope naknade. Što je veća stopa naknade, to će se transakcija brže obrađivati.
Svaki blok u blok lancu može da sadrži samo do 1MB informacija. Pošto je prostor ograničen, ograničen broj transakcija može biti uključen u svaki blok. Rudari dobijaju i subvenciju za blok (novokovani bitcoin) i naknade za transakcije za naručivanje transakcija u blokove. To znači da su podstaknuti da daju prioritet transakciji sa najvišim naknadama. U vremenima velike zagušenja mreže, kada veliki broj korisnika želi da obavlja transakcije, verovatnije je da će transakcije sa najvišim naknadama biti uključene u sledeći blok.
Vrste postojećih transakcija u Bitcoinu
I. Coinbase
Transakcija coinbase je ona koja omogućava rudarima da generišu ili aktiviraju nove novčiće. Sa kojima mogu da dobiju nagrade rudarenja. U slučaju bitcoina, prva izvršena transakcija se zvala coinbase. I to nije obavljeno od jedne osobe do druge, već je izvedeno od strane iste mreže kao generirajuća transakcija. Kroz ovo je ceo Bitcoin sistem oživeo.
Čvorovi (nodes) za rudarenje mogu da dodaju samo jednu coinbase transakciju za svaki novi generisani blok. Tako sistem obezbeđuje da rudar dobije samo nagradu koja mu odgovara i da u opticaj dođu novi novčići koji nikada nisu bili unutar blokčejna.
U coinbase, dodaju se i naknade za transakcije koje rudar obrađuje. Dakle, ova vrsta transakcije sadrži zbir nagrade za rudarenje bloka plus provizije obrađenih transakcija. Obično se nalazi kao prva dodata transakcija unutar novog bloka.
II. UTKSO (nepotrošeni rezultati transakcije)
Potrošljivi bitcoini osobe se čuvaju u zapisima podataka poznatim kao "nepotrošeni rezultati transakcije“ (UTKSO), a jedan UTKSO može sadržati bilo koju količinu bitcoina. Za razliku od stanja na bankovnom računu, koji je jedan iznos, bitcoin saldo korisnika je kao da imate gotovinu u različitim fiokama širom kuće. Zbir svega novca u fiokama je potrošni saldo. U slučaju bitcoina, zbir svih UTKSO za datog korisnika je stanje novčića te osobe. UTKSO baza podataka se nalazi u punom Bitcoin čvoru na blok lancu.
Novčanik ili usluga treće strane održavaju bazu podataka o UTXO-ima identifikovanim privatnim ključem korisnika. Potrošiti bitcoin znači tražiti dostupne UTXO i birati apoene koji čine potrebnu količinu za slanje primaocu. Baš kao i papirni novac, svaki UTXO je nedeljiv. Prema tome, ako su UTXO inputi veći od iznosa koji treba platiti, promena se vrši u obliku novog UTXO, isto kao da kupite nešto za 6 dolara sa novčanicom od 10 dolara i dobijete 4 dolara u kusur.
UTXO baza podataka sadrži sve Bitcoine
Poznati kao UTXO set ili UTXO baza podataka, svi UTXO-ovi na blockchainu predstavljaju ukupan broj postojećih Bitcoin-a. UTXO se stalno menjaju kako se novčići šalju od jednog korisnika do drugog.
Transakcije imaju ulaze i izlaze
Transakcioni ulazi su UTXO koji se koriste, a izlazi transakcije su UTXO plaćanje primaocu plus svaka promena (pogledajte ilustraciju ispod). Razlika između ulaza i izlaza je naknada koju rudari prikupljaju za obavljanje posla.
Skripte za otključavanje i zaključavanje
Skripta u Bitcoin transakciji otključava ulazne UTXO tako što proverava njihove digitalne potpise. Skripta za zaključavanje postavlja uslove za to kako se izlazni UTXO mogu potrošiti; na primer, 30 dana nakon datuma uplate. Pogledajte digitalni potpis, Bitcoin čvor, Bitcoin i blockchain.
Tipovi transakcija
Slede različiti načini formatiranja Bitcoin transakcija.
1. Bech32 za odvojenog svedoka
U 2017. Bitcoin je usvojio SegVit protokol, koji je između ostalih poboljšanja omogućio bržu validaciju. Izvorna transakcija SegVit-a je Bech32, a bitcoin novčanici koji podržavaju SegVit uglavnom imaju niže naknade. Ime Bech32 je izvedeno iz BCH kodiranja i 32 znaka.
2. P2PK - Plaćanje na javni ključ
Prva vrsta Bitcoin transakcije se plaća na javni ključ. Naredni tipovi transakcija zamaglili su javni ključ heširajući ga tako da budući kvantni računari ne mogu da generišu privatni ključ iz javnog ključa.
3. P2PKH - Plaćajte heš javnog ključa
P2PKH je uobičajeni format koji se plaća na heširanu Bitcoin adresu. P2VPKH je verzija SegVit-a.
4. P2SH - Pai to Script Hash
P2SH podržava napredne funkcije kao što je kada je potrebno više potpisa za autorizaciju plaćanja. P2VSH je verzija SegVit-a.
5. P2SH (P2VPKH) - Plaćajte na SegVit heš
Javnog ključa Izvorni SegVit umotan u P2SH transakciju.
P2TR - Pai to Taproot
Krajem 2021. godine, Bitcoin je usvojio Taproot protokol za veću privatnost i efikasnost.
Prednosti Bitcoin transakcija
Brzina
Dok za obavljanje transakcije kroz tradicionalni finansijski sistem potrebni su sati ili čak dani za odobrenje ili odbijanje. U Bitcoin-u je sve mnogo brže, lakše i jeftinije.
Za obradu i odobravanje operacija nisu potrebni posrednici. Umesto toga, vaš sistem je zasnovan na mreži međusobno povezanih čvorova koji potvrđuju informacije sadržane u transakcijama. Učiniti proces mnogo bržim, sigurnijim i pouzdanijim.
Nepovratnost
Jednom kada se transakcija izvrši u Bitcoin-u i doda u blok-lanac, praktično je nemoguće poništiti ili modifikovati. Takođe, otkazivanje ili povraćaj novca nisu dostupni u ovom sistemu, nakon izvršene transakcije. Što generiše veliku prednost u raznim oblastima privrede i finansija.
Bezbednost
Bitcoin transakcije se vrše korišćenjem javnih adresa i privatnih ključeva. Gde vam privatni ključevi daju pravo da trošite bitcoine kao da je pin ili lozinka. A javne adrese vam omogućavaju da šaljete ili primate bitcoin transakcije bez rizika od krađe.
Jeftinije provizije
Naknade koje se plaćaju rudarima za obradu transakcije su zaista niske. Ovo u poređenju sa procentima koje traže banke ili drugi tradicionalni sistemi.
Transakcija sa bitcoinom, bez obzira na poslatu količinu, može koštati samo nekoliko penija. Pošto se provizije ne obračunavaju na osnovu iznosa transakcije već na osnovu veličine transakcije.
Tink
i do social media marketing, copy-editing & translations for bitcoiners. preferred languages: serbian, spanish, english.
follow me :