Author: Sovereign Monk | Original Date: 01/11/22 | Translated by: Arpad Muranyi
A tranzakció nem más, mint értékátvitel a Bitcoin blokkláncon. Nagyon leegyszerűsítve egy tranzakció az, amikor A szereplő a tulajdonában lévő bitcoin egy meghatározott összegét átadja B résztvevőnek.
Hogyan működik?
A bitcoin nyilvános kulcsú kriptográfiát használ a hálózaton létrehozott tranzakciók sértetlenségének biztosítására. Bitcoin átviteléhez minden résztvevő rendelkezik nyilvános és privát kulcsokkal, amelyek a tulajdonukban lévő bitcoin darabkákat hivatottak kontrollálni. A nyilvános kulcs betűk és számok sorozata, amelyet a felhasználónak meg kell osztania ahhoz, hogy pénzt kaphasson. Ezzel szemben a privát kulcsot titokban kell tartani, mivel az feljogosít a hozzá tartozó nyilvános kulcsok által fogadott összegek elköltésére.
A cím és a nyilvános kulcs kifejezéseket gyakran felváltva használják. A cím a nyilvános kulcs egyik megfelelője, amit a biztonság és a rövidebb megfogalmazás érdekében használnak.
A felhasználó a bitcoinjához tartozó privát kulcs segítségével aláírhatja a tranzakciókat, és ezáltal átadhatja az értéket egy új tulajdonosnak. A tranzakciót ezután továbbítják a hálózatnak, hogy bekerüljön a blokkláncba.
Bárki, aki rendelkezik a privát kulcsoddal, hozzáfér a bitcoinodhoz.
Egy bitcoin tranzakció áttekintése
Hogy szemléletesen bemutassuk, hogyan történik az értékátvitel a Bitcoin hálózaton, végig követünk egy példa tranzakciót, amelyben Alice 0.05 bitcoint küld Bobnak.
Egy bitcoin tranzakció három fő részből áll:
- Bemenet. A bitcoin cím, amely tartalmazza az Alice által elküldeni kívánt bitcoint. Pontosabban az a cím, amelyre Alice korábban bitcoint fogadott, amit most el akar költeni.
- Kimenet. Bob nyilvános kulcsa azaz bitcoin címe.
- Összeg. Alice által elküldeni kívánt bitcoin összege.
Egy tranzakció több bemenetet és kimenetet is tartalmazhat. Mindaddig, amíg minden kimenethez tartozik egy-egy összeg, és a bemeneti összegek összege meghaladja a kimeneti összegeket, a tranzakció érvényes.
Ahhoz, hogy Alice elküldhesse a 0.05 bitcoint Bobnak, a tranzakció részleteit tartalmazó üzenetet aláírja a privát kulcsával. Az üzenet tartalmazza a bemenetet, a kimenetet és az összeget a fent leírtak szerint. A tranzakciót ezután továbbítják a Bitcoin hálózat többi részének, ahol a csomópontok ellenőrzik, hogy Alice privát kulcsa jogosult-e hozzáférni a bemenet(ek)hez (azáltal, hogy ellenőrzik, hogy Alice privát kulcsa illeszkedik-e ahhoz a nyilvános kulcshoz, amelyet állítólag ő birtokol).
Miután egy tranzakciót továbbítottak egy csomópontnak, ez a csomópont továbbítja azt a hálózaton, amíg el nem jut egy bányász csomóponthoz. A bányászok ezt követően ezt a tranzakciót egy úgynevezett blokksablonba rendezik. Ez annak a blokknak a tervezete, amelyet a bányász a blokklánchoz próbál hozzáfűzni. Ha a bányász megtalálja a következő blokkot a láncban, akkor ezt a blokksablont bányássza ki, és a blokklánc megváltoztathatatlan blokkjává válik. Végül ez a blokk elküldésre kerül a hálózat csomópontjainak, akik felveszik azt a lánc általuk őrzött példányába.
Tranzakciós díjak
Bitcoin küldésekor a küldő fél megadhatja, hogy milyen mértékű tranzakciós díj fizetését vállalja, ezzel szabályozva, hogy az adott tranzakció feldolgozása milyen gyorsan történjen. Minél magasabb a tranzakciós díj mértéke, annál gyorsabb lesz a tranzakció feldolgozása.
A blokklánc minden egyes blokkja legfeljebb 1 MB információt tartalmazhat (illetve a 2017-es SegWit szoft fork óta akár legfeljebb 4 MB-ot - a fordító megjegyzése). A méret korlátozása következtében az egyes blokkokban korlátozott számú tranzakció szerepelhet. A bányászok egyrészt blokk jutalmat (újonnan kibocsátott bitcoin), másrészt tranzakciós díjakat kapnak a tranzakciók blokkokba rendezéséért. Ez arra ösztönzi őket, hogy a legmagasabb díjú tranzakciókat helyezzék előtérbe. Nagy hálózati torlódások idején, amikor sok felhasználó szeretne tranzakciót lebonyolítani, a legmagasabb díjakkal rendelkező tranzakciók nagyobb valószínűséggel kerülnek be a következő blokkba.
A bitcoin tranzakciók típusai
I. Coinbase
A coinbase tranzakció olyan tranzakció, amely lehetővé teszi a bányászok számára, hogy olyan új érméket generáljanak vagy aktiváljanak, amelyekkel megkaphatják a bányászati jutalmakat. A legelső bitcoin tranzakciót coinbase-nek nevezték. És nem egyik személytől a másikhoz történt, hanem inkább ugyanazon hálózat hajtotta végre, mint egy generáló tranzakciót. Ezáltal kelt életre az egész Bitcoin rendszer.
A bányász csomópontok minden egyes új generált blokkhoz mindössze egy coinbase tranzakciót tudnak hozzáadni. Így biztosítja a rendszer, hogy a bányász csak a neki megfelelő jutalmat kapja meg, és hogy olyan új érmék kerüljenek forgalomba, amelyek soha nem voltak a blokkláncon belül.
A coinbase tranzakcióba a bányász által feldolgozott tranzakciók díjai is beépülnek. Ez a tranzakciótípus tehát a blokk bányászati jutalmának és a feldolgozott tranzakciók jutalékainak összegét tartalmazza. Ez az új blokkban általában az első hozzáadott tranzakcióként található.
II. UTXO-k (fel nem használt tranzakciós kimenetek)
Egy személy elkölthető bitcoinjait "el nem költött tranzakciós kimenetek" (UTXO) néven ismert adatrekordokban tárolják, és egy UTXO bármilyen összegű bitcoint tartalmazhat. A bankszámla-egyenleggel ellentétben, amely egyetlen összeg, a felhasználó bitcoin-egyenlege olyan, mintha egy ház különböző fiókjaiban lenne készpénz. Az elkölthető egyenlegnek a fiókokban lévő összes pénz összessége felel meg. A bitcoin esetében egy adott felhasználó összes UTXO-jának összege az adott személy érmeegyenlege. Az UTXO adatbázis megtalálható a Bitcoin hálózat teljes csomópontjain lévő blokkláncon. (Teljes csomópontnak azon csomópontokat nevezzük, melyeken a teljes blokklánc megtalálható, ami a fordítás időpontjában, 2024 februárjában 621 GB méretű - a fordító megjegyzése.)
A felhasználó privát kulcsa által azonosított UTXO-k adatbázisát vagy egy tárca, vagy egy harmadik fél által nyújtott szolgáltatás kezeli. A bitcoin elköltése azt jelenti, hogy meg kell keresni a rendelkezésre álló UTXO-kat, és ki kell választani közülük az(oka)t a címlete(ke)t, amely(ek)ből a címzettnek küldendő összeg áll. A papírpénzhez hasonlóan minden UTXO oszthatatlan. Ezért, ha az UTXO bemenet(ek) nagyobb(ak), mint a fizetendő összeg, a visszajáró egy új UTXO-t fog képezni, ugyanúgy, mintha egy 10 dolláros bankjeggyel vásárolnánk valamit 6 dollárért, és 4 dollárt kapnánk visszajáróként.
Az UTXO adatbázis az összes bitcoint tartalmazza
Az UTXO-készlet vagy UTXO-adatbázis néven ismert, a blokkláncon lévő összes UTXO a létező összes bitcoint képviseli. Az UTXO-k folyamatosan változnak, ahogy az érmék egyik felhasználótól a másikhoz kerülnek.
A tranzakcióknak van(nak) bemenete(i) és kimenete(i)
A tranzakciók bemenete(i) a felhasznált UTXO(-k), a tranzakciók kimenete(i) pedig a címzettnek fizetett UTXO(-k) és az esetleges visszajáró (lásd az alábbi ábrát). A bemenet(ek) és a kimenet(ek) közötti különbség a díj, amelyet a bányászok kapnak munkájuk elvégzéséért.
Feloldó és zároló szkriptek
A bitcoin tranzakcióban egy szkript feloldja a bemeneti UTXO-(ka)t a digitális aláírás(uk) ellenőrzésével. A zároló szkript meghatározza a kimeneti UTXO(-k) elköltésének feltételeit, például zárolhatja az összeget bizonyos ideig.
Tranzakció típusok
Az alábbiakban a Bitcoin tranzakciók különböző formátumait ismertetjük.
Bech32 for SegWit
2017-ben a Bitcoin elfogadta a SegWit protokollt, amely többek között gyorsabb érvényesítést tett lehetővé. A SegWit natív tranzakciója a Bech32, és a SegWit-et támogató bitcoin tárcáknak általában alacsonyabbak a díjai. A Bech32 név a BCH kódolásból és a 32 karakterből származik.
P2PK - Pay to Public Key (nyilvános kulcsra való fizetés)
Az első típusú bitcoin tranzakció egy nyilvános kulcsra való fizetés. A későbbi tranzakciótípusok a nyilvános kulcsot hash-eléssel elfedték, hogy a jövőbeli kvantumszámítógépek ne tudják a nyilvános kulcsból kinyerni a privát kulcsot.
P2PKH - Pay to a Public Key Hash (hash-elt nyilvános kulcsra történő fizetés)
A P2PKH az a gyakori formátum, amely egy hash-elt bitcoin címre fizet. A P2WPKH ennek a SegWit verziója.
P2SH - Pay to Script Hash
A P2SH támogatja a fejlett funkciókat, például amikor több aláírás szükséges a fizetés engedélyezéséhez. A P2WSH ennek a SegWit verziója.
P2SH (P2WPKH) - Pay to SegWit Public Key Hash
P2SH tranzakcióba csomagolt natív SegWit.
P2TR - Fizetés Taprootnak
2021 végén a Bitcoin elfogadta a Taproot protokollt a fokozottabb személyes adatvédelem és hatékonyság érdekében.
A bitcoin tranzakciók előnyei
Gyorsaság
Míg a hagyományos pénzügyi rendszeren keresztül történő tranzakciók jóváhagyása vagy elutasítása órákat vagy akár napokat vesz igénybe, a bitcoin esetében minden sokkal gyorsabb, egyszerűbb és olcsóbb.
Nincs szükség közvetítőkre a műveletek feldolgozásához és jóváhagyásához. Ehelyett ez a rendszer inkább az egymással összekapcsolt csomópontok hálózatán alapul, amelyek érvényesítik a tranzakciókban szereplő információkat. Így a folyamat sokkal gyorsabb, biztonságosabb és megbízhatóbb.
Visszafordíthatatlanság
Ha a Bitcoin hálózaton már végrehajtottak egy tranzakciót, és az bekerült a blokkláncba, gyakorlatilag lehetetlen visszafordítani vagy módosítani. Továbbá ebben a rendszerben a tranzakció végrehajtását követően a tranzakció törlése vagy visszatérítése sem lehetséges. Ami a gazdaság és a pénzügyek különböző területein nagy előnyt jelent.
Biztonság
A bitcoin tranzakciók nyilvános címek és privát kulcsok használatával történnek. A privát kulcsok feljogosítanak a bitcoin elköltésére, mintha egy PIN-kód vagy jelszó lenne. A nyilvános címek pedig lehetővé teszik a bitcoin tranzakciók lopás veszélye nélküli küldését vagy fogadását.
Olcsóbb jutalékok
A bányászoknak a tranzakció feldolgozásáért fizetett díjak egészen alacsonyak, összehasonlítva a bankok vagy más hagyományos rendszerek által kért százalékokkal.
Egy bitcoin tranzakció, függetlenül a küldött összegtől, mindössze néhány fillérbe kerülhet. Mivel a jutalékokat nem a tranzakció összege, hanem a tranzakció mérete alapján határozzák meg.
Related Posts
Ma is forradalom részesei vagyunk
Oct 23, 2024
Mit mond a sofőr a szakadékhoz közeledve?
Oct 20, 2024
Első magyar Bitcoin konferencia
Oct 14, 2024