Author: Sovereign Monk | Original Date: 01/11/22 | Translated by: Arpad Muranyi
A címek, a nyilvános és a privát kulcsok megértése kulcsfontosságú a bitcoin működésének megértéséhez.
- Egy bitcoin tárca címe egy véletlenszerűen generált szám- és betűhalmaz.
- Ez a halmaz általában 26-35 alfanumerikus karakterből áll.
- A tárcacím ideális esetben egy tárca által generált egyszer használatos link.
- A tárcacímek digitális pénzügyi eszközök küldéséhez vagy fogadásához szükségesek.
- A digitális pénzügyi eszközök valójában nem a tárcában vannak tárolva.
- A tárca címének eléréséhez nyilvános és privát kulcsokra van szükség.
- A tárcában címek gyűjteményét tárolják.
- A privát kulcsot soha ne oszd meg másokkal!
A kétkulcsos rendszer alapkoncepciója a következő: a nyilvános kulcs lehetővé teszi a tranzakciók fogadását, míg a privát kulcs a tranzakciók küldéséhez szükséges. Ennél azért egy kicsit bonyolultabb lesz a dolog, ha megnézzük, hogyan is működik valójában ez a zseniális rendszer.
Két különböző kulcs (egy nyilvános és egy privát kulcs) használatát aszimmetrikus kriptográfiának nevezzük, ami a blokklánc létfontosságú eleme. A két kulcs matematikai értelemben kapcsolódik egymáshoz.
Az egyedi nyilvános kulcs a privát kulcsból ered. Ez a kapcsolat lehetővé teszi, hogy a felhasználók hamisíthatatlan aláírásokat hozzanak létre, amelyeket csak a hálózat más résztvevői tudnak hitelesíteni, akik ismerik a megfelelő nyilvános kulcsot.
Két különböző kulcs - egy nyilvános és egy privát kulcs - használatát aszimmetrikus kriptográfiának nevezzük.
Sok tévhit kering a címek, a kulcsok és a tárcák közötti különbségekkel kapcsolatban. A téma tisztázása érdekében nézzük meg egyenként a jellemzőiket.
Cím
A cím számok és betűk véletlenszerűen generált halmaza, amely egyfajta egyedi számot jelent, hasonlóan egy bankszámla számához. Példaként álljon itt a Bitcoin genezis címe - a legelső bitcoin cím: 1A1zP1eP5QGefi2DMPTfTL5SLmv7DivfNa.
A különbség az, hogy egy címet bárki ingyenesen és másodperceken belül létrehozhat, anélkül, hogy harmadik félre lenne szüksége. Annyi nyilvános címet létrehozhatsz, amennyit csak szeretnél vagy amennyire szükséged van.
Nyilvános címedet szabadon megoszthatod másokkal. Így mások bitcoint tudnak küldeni a címedre.
Mivel a Bitcoin hálózat nem anonim, hanem pszeudonim vagyis álnevesített, a készleteidet és a tranzakcióidat bárki megtekintheti, aki ismeri a nyilvános címedet.
Kulcsok
Kétféle kulcs létezik: nyilvános kulcsok és privát kulcsok. A nyilvános kulcsok a számlaszámokhoz hasonlíthatók. Szabadon megoszthatók bárkivel, és bárki küldhet rájuk tranzakciót.
Ezzel szemben a privát kulcsokat - ahogy a nevük is sugallja - titokban kell tartani. Tekinthetjük őket egyfajta PIN-kódnak vagy ellenőrző kódnak, amely a hozzá tartozó nyilvános kulccsal együtt hozzáférést biztosít a blokkláncon lévő tényleges pénzeszközökhöz.
Soha, semmilyen körülmények között ne oszd meg a privát kulcsodat (kulcsaidat) másokkal! Az a legjobb, ha a lehető legbiztonságosabb módon tárolod (pl. papírra feljegyezve vagy egy hardvertárcán). A fentieken túl egy titkosított fájlban is tárolhatod őket.
Tárca
A tárcára tekinthetsz úgy, mint egyfajta titkosított virtuális kulcstartóra, amely a Bitcoin blokkláncon lévő tőkédhez való hozzáféréshez szükséges összes információt tartalmazza. A tárca egyesíti és tartalmazza mind a címe(ke)t, mind pedig a digitális kulcso(ka)t.
A tárca legegyszerűbb formája egy adatbázist tartalmazó fájl. Offline is tárolható, mivel nincs szüksége tényleges blokklánchoz való kapcsolatra.
Related Posts
Stratégiai bitcoin vásárlás
Nov 23, 2024
Globális verseny folyik a Bitcoinért
Nov 23, 2024
Ma is forradalom részesei vagyunk
Oct 23, 2024