Co je to Nostr? Pokusíme se to vysvětlit tak, aby to pochopil i běžný uživatel. Nejsme extrémní geekové ani programátoři. Budou-li tedy tento článek takoví lidé číst, snad nám nepřesnosti a zjednodušení prominou.
V současnosti je hlavní využití Nostru jako svobodné alternativy Twitteru nebo dalších sociálních sítí. To však neznamená, že se z něj časem nemůže stát i něco více. Ostatně už teď takové myšlenky v komunitě kolují. Ale začněme od základů.
Nostr vs. Twitter
Nostr je otevřený protokol určený ke sdílení myšlenek a názorů formou textu, odkazů, obrázků, atd. Z toho také vychází jeho akronym: Notes and Other Stuff Transmitted by Relays, což by se dalo volně přeložit jako „štafetově předávané poznámky a další věci”. Na termín Relay si posvítíme příště.
V popisu je nejpodstatnější slovo protokol, a vlastně i otevřený. Porovnejme to s výše zmíněným Twitterem, který má samozřejmě také svůj protokol, na němž funguje, ale ten rozhodně otevřený není. Vzniká tak uzavřená platforma – samostatná sociální síť Twitter, kterou má plně pod kontrolou její provozovatel. A to je také její základní nevýhoda. Funguje, jen dokud bude existovat společnost Twitter. Poběží na ní pouze to, co Twitter povolí. Bude ji moci používat jenom ten, komu to Twitter nezakáže. Na druhé straně máme Nostr, který je decentralizovaný a necenzurovatelný.
Platforma vs. protokol
Nostr není platforma ani nějaká jedna konkrétní aplikace, ale otevřený protokol, který může svobodně využívat kdokoliv bez omezení. Protokol je jen soubor navržených pravidel, jak má daná věc fungovat. A proto k používání Nostru potřebujete něco, čemu se říká klient. To je právě ta aplikace (ať už webová nebo třeba na mobilním telefonu), která dokáže s protokolem Nostr pracovat.
Pro ještě lepší pochopení Nostr přirovnáme k e-mailu. To je totiž také jen protokol, nikoliv konkrétní aplikace nebo dokonce firma. Abyste mohli e-mail odeslat, potřebujete k tomu nějakého klienta. Těmi jsou třeba e-mailoví klienti vestavění přímo v operačních systémech nebo samostatné aplikace jako Outlook, Gmail, Thunderbird, apod.
Nicméně vy můžete se svou e-mailovou adresou kdykoliv začít využívat jiného klienta nebo používat klidně několik různých klientů naráz. Každý vám totiž nabídne jiné uživatelské rozhraní nebo některé určité funkce navíc. Pořád se ale bude jednat o ty stejné e-maily, využívající na pozadí e-mailový protokol, a proto s nimi můžete pracovat v principu všude stejně. O klientech zase příště, ale teď už je snad termín protokol o něco jasnější.
Otevřenost
Jak jsme uvedli, tento protokol je otevřený, a proto do něj může přispívat kdokoliv. Vylepšování a návrhy nových funkcí se dějí pomocí tzv. NIPs – Nostr Implementation Possibilities, neboli „implementačních možností Nostru“, které se označují pořadovými čísly. Je to velmi podobné systému, který je znám u bitcoinu v podobě BIPs (Bitcoin Improvement Proposals).
Schvalování a implementace jsou ale v případě Nostru daleko rychlejší – přeci jen se zde nejedná o vypořádací vrstvu světové monetární sítě vyžadující extrémně opatrný přístup. V době psaní tohoto článku je těchto NIPs přes 40 a další budou určitě přibývat. A s nimi i další funkce a možnosti, které se budou moci nad tímto protokolem provádět.
Lightning
Už teď je možné kromě veřejných příspěvků (zvaných „notes“) například posílat šifrované zprávy mezi jednotlivými uživateli nebo kromě běžného lajku „dávat“ konkrétnímu příspěvku i tzv. Zap. To není nic jiného než lightningová platba libovolné výše, kterou mohou lidé poslat jako dar za to, že se jim daný příspěvek líbí. Takové tlačítko Like na steroidech. Jak toho využít je jen na fantazii uživatelů a někteří jsou v získávání Zapů opravdu vynalézaví.
Pokrok bez povolení
Ano, Nostr plně integruje lightningové platby, což je funkce, o níž Twitter teoretizuje několik let, ale dosud ji neimplementoval. Zde se ukazuje pravá síla otevřeného protokolu, který umožňuje skutečný pokrok bez povolení.
Vedle nativní integrace lightningu jsou samotná podstata protokolu a jeho otevřenost právě těmi vlastnostmi, které nadmíru oceňuje bitcoinová komunita. Proto si tuto novou technologii jako první osvojili zatím téměř výlučně zrovna bitcoineři. Mnoho pamětníků samotných počátků bitcoinu navíc tvrdí, že vývojářská i uživatelská komunita má velice podobnou atmosféru, jakou měl bitcoin tehdy. A to je určitě vynikající zpráva!
—
Doufáme, že teď už máte do Nostru lepší vhled, než jste měli před přečtením tohoto článku. V tom následujícím se podíváme trochu blíže na klienty, Relays a pár dalších záležitostí, které s Nostrem souvisejí. Mezitím Nostr sami vyzkoušejte. Stáhněte si třeba klient Plebstr od tvůrců Tweetoshi (v beta verzi pro iOS i Android) a sledujte BTC Prague – náš veřejný klíč (npub) je npub167n5w6cj2wseqtmk26zllc7n28uv9c4vw28k2kht206vnghe5a7stgzu3r 🤙
BTC Prague
The biggest bitcoin event in Europe | June 8 - Industry day | June 9 & 10 - General admission | Expo with 100 booths of BTC companies | Conference with 80+ world-class speakers | Great networking 🧡
follow me :
Related Posts
Wie Bitcoin & Nostr Innovation fördern
Nov 24, 2023
Proof of Nostr
Apr 18, 2023
Parole viola, riflessi arancione
Apr 17, 2023