Автор: Lindsey Kelleher | Дата на публикуване: 28/12/21 | Превод: Dimitar Morfov [787083] | Bitcoin Magazine
Копаенето на биткойн отдавна е критикувано заради приноса му за нарастващите въглеродни емисии в световен мащаб. За щастие на пионерската криптовалута, много от тези критики се основават на погрешни предположения и прогнози, които не са свързани с разбирането на вградените стимули за търсене на енергия, присъщи на биткойн, и подценяват положителното въздействие, което биткойн има сега и може да има в бъдеще за милиарди граждани на света. Макар да е вярно, че глобалната мрежа на Биткойн потребява значително количество енергия, това потребление трябва да се постави в контекст и да се съпостави с ползите от него, ако искаме да проведем конструктивен дебат. Не чуваме често критики към разходите за данни и енергия на Netflix или Google, така че защо Биткойн?
Според някои оценки мрежата на Биткойн консумира около 120 тераватчаса електроенергия годишно, което е повече от някои малки държави и 0,55% от цялото световно производство на електроенергия. Въпреки високото потребление на енергия от копаенето обаче, индексът на потреблението на електроенергия от биткойн на Университета в Кеймбридж заключава, че "екологичният отпечатък на Биткойн в момента остава в най-добрия случай незначителен". Как може и двете неща да са верни?
Първо, Биткойн изисква по-малко потребление на енергия от традиционния финансов сектор както и от индустрията за добив на злато. Скорошно проучване установи, че потреблението на енергия на Биткойн е по-малко от половината от това коя да е от двете онаследени системи. При това дори не се отчита подпомагането от банковата система на проекти свързани с изкопаеми горива, които затоплят планетата.
Освен това много критици не отчитат факта, че потреблението на енергия не е равнозначно на въглеродните емисии. Една единица вятърна енергия не няма същото въздействие върху околната среда като една единица въглища. За щастие мрежата на Биткойн е стимулирана да търси възобновяема енергия. Университетът в Кеймбридж посочва, че възобновяемите енергийни източници съставляват около 40% от потреблението на енергия в Биткойн в световен мащаб и 66% в Северна Америка. Тъй като копаенето продължава да мигрира на запад в отговор на неотдавнашната забрана за копаене в Китай, следва да очакваме тенденцията за увеличаване на използването на възобновяеми енергийни източници в Биткойн да продължи.
Всъщност в момента се провеждат многобройни инициативи за повишаване на енергийната ефективност на Биткойн. Ръководеният от изпълнителните директори на водещите северноамерикански компании за копаене на криптовалути Съвет за копаене на Биткойн е създаден с цел насърчаване на енергийната прозрачност и подобряване на ефективността. Друга забележителна инициатива е Крипто споразумението за климата, чиято цел е до 2040 г. цялата криптоиндустрия да постигне нетни нулеви емисии.
Определянето на потреблението на енергия в Биткойн и на най-добрите начини за намаляване на въглеродните емисии чрез използване на възобновяеми енергийни източници обаче е само част от дискусията. Енергийното потребление на мрежата е лесно за критикуване по-специално по две причини: първо, то е лесно за количествено определяне предвид отворения характер на мрежата, и второ, обхватът на ползите, предлагани от Биткойн, все още не е общопризнат. Всъщност много услуги, които обществото имплицитно или експлицитно смята за достойни за високата им консумация на енергия, като например съвременната авиация, центровете за данни на големите технологични компании и доставките в един ден, не се критикуват със същата страст като потреблението на Биткойн.
Изтъквайки Биткойн пред други индустрии с особено високи емисии, противниците му изтъкват един прост факт: те не смятат, че обещанието и потенциалът на тази технология си заслужават потреблението на енергия. Това е провал на въображението им, а може би и провал на поддръжниците на Биткойн в представянето на дългосрочните аргументи за потенциала му. Вместо да прекарваме по-голямата част от времето си в опровергаване на климатичните скептици на Биткойн, ние трябва да доказваме, че емисиите на мрежата си заслужават безспорните предимства, които тази технология може да предложи. Взели сме това решение за други услуги и индустрии и по този начин сме се примирили с компромиса с емисиите, макар и с неохота. Като общество трябва да направим същото и за Биткойн.
Related Posts
Как работи Биткойн?
May 30, 2023
Биткойн не е мръсен: той е радикално зелен
Apr 27, 2023
Какво е Биткойн?
Apr 19, 2023