Kendi bitcoin düğümünüzü çalıştırmak için 7 neden

Bir Bitcoin düğümü çalıştırmak, bitcoin ekosisteminin ve kendi kullanımlarının güvenliğini ve esnekliğini sağlamak için her kullanıcıya kişisel olarak fayda sağlar. | Ted Stevenot | Unchained Capital

Kendi bitcoin düğümünüzü çalıştırmak için 7 neden

Yazar: Ted Stevenot | Orijinal Tarih: 01/06/2022 | Çeviren: Sovereign Monk | Unchained Capital

Bitcoin'in güvenilir ve emniyetli bir şekilde çalışabilmesi, dünya çapında binlerce kişinin gönüllü işbirliğine bağlıdır. Bitcoin ağını oluşturan ve işlemleri ve blokları doğrulayan düğümler bu çabada kilit bir rol oynamaktadır. Neden kendiniz bir bitcoin node'u çalıştırmanız gerektiğini merak ediyorsanız, hem kişisel olarak hem de bitcoin ekosisteminin güvenliği ve esnekliği için göz önünde bulundurmanız gereken birçok fayda vardır.  

I. Bitcoin kural setini uygulamak

Kendi node'unuzu çalıştırarak, bitcoin'in kural setinin uygulanmasına katkıda bulunursunuz, bu da hem sizin hem de bitcoin ağı için iyidir. Kural seti, bitcoin'in belirli özelliklerini ve süreçlerini tanımlayan bir parametreler koleksiyonudur. Bitcoin'in kuralları bitcoin kullanıcılarının mutabakatı ile belirlenir ve koduna programlanır. Her düğüm, kurallara uyulmasını sağlamak için diğer düğümlerle koordinasyon sağlar.

Kural setinin uygulanması bitcoin'in bütünlüğünün korunmasına yardımcı olur. Kurallarda katılmadığınız bir değişiklik (fork) önerilmesi durumunda, bir node çalıştırmak değişikliğe direnmenizi ve mevcut kuralları desteklemeye devam etmenizi sağlar. Tersine, bir kullanıcı olarak kabul ettiğiniz protokol çatallarını desteklemeye yardımcı olmanız için sizi güçlendirir. Taproot, geniş madenci ve düğüm mutabakatının ardından etkinleştirilen yeni bir çatallanma örneğidir.

Bitcoin arz çizelgesini tanımlayan denklem

Kural setini uygulamak, bitcoin yatırımınızı korumanıza da yardımcı olur. Muhtemelen, bitcoin'in değerini etkileyen en önemli kural, toplam arzının sınırlandırılmasıdır. Bir denklem olarak ifade edilen ve bitcoin koduna gömülü olan bu kural, maksimum bitcoin sayısını 21 milyon ile sınırlar. Bir node çalıştırarak, bitcoin'in sabit arzını korumaya yardımcı olan bu hayati kuralın korunmasına katkıda bulunursunuz.

II. Alınan işlemleri üçüncü taraflar olmadan doğrulayın

Kendi node'unuzu çalıştırarak ve ona bir bitcoin cüzdanı bağlayarak, aldığınız işlemleri doğrulayabilirsiniz. Kendi node'unuzu çalıştırmak, geçerli olduğunu bildiğiniz bitcoin kural setinin ve blok zincirinin yerel bir kopyasını depolayarak bunu sağlar. Bu, aldığınız bitcoin'in yasal olduğundan bağımsız olarak emin olmanızı sağlar.

Bitcoin'in varoluşundan öncesine dayanan ilkelerinden biri, üçüncü taraflara olan güveni azaltmaktır. Risk küçük olsa da, hafif bir cüzdan kullandığınızda, doğrulama yapma yeteneğiniz sınırlıdır ve bağlı olduğu düğüm(ler)e güvenirsiniz. Hafif cüzdan düğümü operatörü ve gönderici komplo kurarsa, cüzdanınızı almadığı bir bitcoin aldığına inandırabilirler.

Ayrıca, bir protokol çatallanmasının neden olduğu bir zincir bölünmesi varsa ve birisi size bitcoin gönderirse, bitcoin olduğunu düşünmediğiniz bir zincirden token değil, "doğru" zincirden bitcoin aldığınızı onaylama konusunda hafif cüzdan düğümü operatörünüzün elindesinizdir.

Alınan işlemleri kendi düğümünüzle doğrulamak size hiçbir şeyin manipüle edilmediğine ve aldığınız hiçbir işlemin kural setini ihlal etmediğine dair kanıt sunar. Bu, bitcoin servetiniz üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmanızı sağlar ve başkaları tarafından sağlanan doğrulamaların bütünlüğü veya doğruluğu konusundaki endişelerinizi ortadan kaldırır. Kendi işlemlerinizi doğrulamak, ağın merkezi kurumlara olan bağımlılığını azalttığı için genel olarak bitcoin'e de yardımcı olur.

III. Gizliliğinizi geliştirin

Yukarıda tartışıldığı gibi, kendi düğümünüzü çalıştırmak üçüncü taraflara olan bağımlılığınızı azaltmaya yardımcı olur ve gizliliğinizi korur. Kendi node'unuzu kullanmak, kendinizle ilgili tanımlayıcı bilgilerin gereksiz yere ifşa edilmesini önler ve yayınlanan işlemleriniz herhangi bir işlemle aynı şekilde iletilir, bu da node'un kimliğinin korunmasına yardımcı olur.

Tersine, hafif bir cüzdana güvendiğinizde, bağlı olduğunuz sunucular ve düğümler IP adresinizi, tüm sorgularınızı ve dolayısıyla bakiyelerinizi ve harcama etkinliğinizi görebilir. Bu, hizmetinizi oluşturmak için sağladığınız diğer bilgilere (e-posta adresi, telefon numarası veya fiziksel adres gibi) ek olarak, hepsi sizi işlemlerinize ve bakiyelerinize bağlayabilir.

Üçüncü bir tarafa güvenip güvenmemek, kullanım durumunuza bağlı olan bir değiş tokuşu temsil eder. Bazı durumlarda, güvenilir bir üçüncü taraf size kolaylık ve güvenlik açısından önemli avantajlar sunabilir, örneğin ortak saklama veya bir cep telefonu cüzdanı aracılığıyla daha küçük işlemler yaparken.

Diğer senaryolarda, gizlilik daha öncelikli olduğunda, kendi node'unuzu çalıştırmak ve ona bir cüzdan bağlamak gizliliğinizi optimize etmenize yardımcı olur çünkü işlemlerinizi doğrudan ve üçüncü bir tarafa ihtiyaç duymadan sorgulamanızı, iletmenizi ve doğrulamanızı sağlar. Bazı hafif cüzdanlarda olduğu gibi, düğümünüzü Tor protokolünde çalışacak şekilde de yapılandırabilirsiniz, bu da IP adresinizi gizleyerek gizliliğinizi korumaya daha fazla katkıda bulunur.

Bu unsurları birleştirmek, gizlilik için diğer en iyi uygulamaları geliştirir, örneğin:

 • Her ödemeyi almak için yeni bir adres kullanmak
 • Farklı amaçlar için ayrı hesaplar kullanmak (örn. günlük harcama, maaş alma, birikim)
 • Her harcamayı hangi adreslerden yapacağınız konusunda seçici olmak (jeton kontrolü olarak bilinir).
 • Son olarak, işlemleri izlemek için blok gezginlerini kullanıyorsanız, blok zinciri verilerini yerel olarak barındırarak gizliliğinizi daha da artırabilirsiniz, bunu daha sonra ele alacağız.

IV. Blok zinciri verilerine yerel erişim elde edin

Kendi node'unuzu çalıştırmak, bitcoin ve bitcoin blok zinciri hakkındaki bilgilere daha iyi erişmenizi sağlar. Bu konuda yardımcı olan birkaç güçlü araç vardır, bunlardan en önemlisi yerel olarak barındırılan bir blok gezginidir.

Yerel olarak barındırılan blok gezgini

Bir blok gezgini, blok zinciri için bir arama motoru gibidir. Blok kaşifleri size aşağıdaki gibi yararlı bilgileri araştırma olanağı sağlar:

 • Bekleyen işlemlerin durumu
 • Bireysel cüzdan adresi etkinliği
 • Günlük işlem hacimleri
 • Madencilik için hash oranları ve zorluk seviyeleri
 • Blok zincirindeki tıkanıklık seviyeleri

Yerel olarak barındırılan bir blok gezgini, bitcoin blok zincirinin yerel kopyanızda çalışan bir blok gezginidir. Yerel olarak barındırılan bir blok gezgini size hız, doğrulama ve gizlilik avantajları sunar:

 • Hız: Yerel blok gezginleri daha hızlıdır çünkü bant genişliği ile sınırlı değildirler ve aramaları doğrudan cihazınızda çalıştırırlar.
 • Doğrulama: Doğrulanabilirdirler çünkü yerel makinenizde depolanan, güncellendiğini, doğru olduğunu ve doğru kural setini izlediğini bildiğiniz bitcoin blok zincirinin bir kopyasını referans alırlar.
 • Gizlilik: Özeldirler çünkü kendi işlemlerinizi iletme ve doğrulama becerisi kazanmaya benzer şekilde, belirli cüzdan adresleri veya işlem kimlikleri için yapılan aramalarla ilgili olarak IP adresinizi kaydedebilecek üçüncü taraflara olan bağımlılığı ortadan kaldırırlar.

RPC Konsolu

Bitcoin düğüm yazılımı, kendi düğümünüzden blok zinciri verilerini almanızı sağlayan uzak yordam çağrısı (RPC) konsolu adı verilen bir şey içerir. Bu, yerel olarak barındırılan blok kaşiflerinin de kullandığı araçla aynıdır.

RPC, node'unuzdan bilgi almak için çok çeşitli komutları işleyebilir; en dikkat çekici olanlardan biri, mevcut toplam bitcoin arzını bağımsız olarak doğrulamanıza olanak tanıyan "gettxoutsetinfo" dur.

V. Bitcoin'in ademi merkeziyetçiliğinin desteklenmesine yardımcı olun

Evinizde kendi node'unuzu çalıştırdığınızda, bitcoin blok zincirinin ve kural setinin bir kopyasına sahip olur ve bunu benzersiz fiziksel konumunuzda muhafaza edersiniz. Hiç kimse node'unuza erişmenizi engelleyemez veya onu kullanma becerinizi sınırlayamaz. Bu, sansürü önler ve coğrafi dağılımını iyileştirmeye yardımcı olurken blok zincirinin yedekliliğine katkıda bulunur. Sonuç olarak, bir node çalıştırarak bitcoin'in merkezsizleştirilmesine ve güvenliğinin sağlanmasına yardımcı olursunuz.

Kısa tarihi boyunca bitcoin, kullanımını ve yasallığını sınırlamak isteyen hükümetlerin çeşitli zorluklarıyla karşılaştı. Bitcoin'in bu tür kısıtlamalardan kurtulmasının bir nedeni, ağın küresel olarak her ülkede binlerce düğüme dağıtılmış olmasıdır. Bitcoin ağının coğrafi genişliği, onu elektrik kesintileri, fırtınalar, depremler, savaş, Carrington olayları ve diğer kara kuğu riskleri gibi yerel tehlikelerden de korur.

Arşiv düğümleri vs. budanmış düğümler

Bitcoin'in merkezsizleşmesini etkileyen bir diğer önemli faktör de farklı düğüm türleriyle ilgilidir. Tam düğümler bitcoin blok zincirinin tam bir kopyasıyla (yani bir arşiv düğümü) ya da blok zincirinin kısmi bir kopyasıyla (yani budanmış bir düğüm) çalışabilir. Budanmış düğümler daha az dosya alanı kaplar çünkü bitcoin işlem geçmişinin tamamını çoğaltmak için özet blokları kullanırlar.

Her iki düğüm türü de bitcoin'e değer katar, ancak arşiv düğümleri bitcoin blok zincirinin tam bir kopyasını tuttukları için özel bir rol oynar. Yardımcı olurlar:

 • Tam blok zinciri geçmişinin kopyalarının yedekliliğini artırmak
 • Hafif cüzdanların bağlanması için kaynaklar sağlayın
 • Yepyeni tam düğümleri ilk senkronizasyonlarında önyükleme
 • İhtiyaç duyduklarında budanmış düğümlere eksik verileri sağlayın
 • Bir arşiv düğümü çalıştırmayı seçerek, bu tür faaliyetler için merkezi hizmetlere olan bağımlılığı azaltmaya yardımcı olursunuz, bu da bitcoin ağının ademi merkeziyetçiliğine ve istikrarına daha fazla katkıda bulunur.

VI. Bir Lightning node'u çalıştırın ve ödeme kanalları açın

Lightning Network (LN), bitcoin'e ağa daha fazla işlevsellik katan ikinci bir katman ekler; işlemleri ana bitcoin blok zincirinin dışına taşıyarak eşler arası ödeme kanalları aracılığıyla daha hızlı işlem süresi ve işlem başına daha düşük maliyet sağlar.

Üçüncü tarafları dahil etmeden işlem yapmaya başlamak için biriyle bir Lightning kanalı kurmak istiyorsanız, bir Lightning düğümüne ihtiyacınız olacaktır. Bir Lightning düğümü en iyi şekilde bir bitcoin arşiv tam düğümü ile birlikte çalıştırılır (bir bitcoin düğümü olmadan bir tane kurmak mümkün olsa da, gizlilik ve güvenlik ödünleri vardır).

Bir Lightning node'u çalıştırmak size çeşitli perakende mağazalarına hızlı ödeme yapma, çevrimiçi içerik için ödeme yapma ve ödemeleri kendiniz alma olanağı sağlar. Ayrıca, Lightning node'unuzu bir ödeme kanalı merkezi olarak kurmak için zaman, çaba ve sermaye harcamaya istekliyseniz, Lightning Network'ü likidite ile destekleyebilir ve ödeme yönlendirme ücretleri kazanabilirsiniz.

VII. Bitcoin bilginizi artırın

Bir node çalıştırmak için acil bir ihtiyacınız olduğunu düşünmeseniz bile, node'ların oynadığı temel rolü ve gelecekte ihtiyaç duymanız durumunda (örneğin, tartışmalı bir çatallanma sırasında) bir node'u nasıl kuracağınızı bilmek iyidir.

Kendi bitcoin node'unuzu çalıştırmak, yukarıda özetlenen tüm avantajları sunarken bitcoin ve onun çalışmasını sağlayan temel bileşenler hakkındaki bilginizi artırır. Bir node çalıştırarak edindiğiniz bilgi ve deneyim sayesinde bitcoin sizin için daha kullanışlı hale gelir ve başkalarının da onu kullanmasına yardımcı olabilirsiniz.

Bitcoin hakkında daha bilgili olmak, bitcoin topluluğuna değer katmanızı da sağlar. Bir node çalıştırarak edindiğiniz bilgiler, Taproot veya sözleşmeler gibi yükseltmelerle ilgili tartışmalara katılmanıza yardımcı olabilir. Yeni hususlar ortaya çıktıkça, bir node çalıştırarak ve faydalarını anlayarak edindiğiniz bilgiler, konuşmaya daha anlamlı bir katkıda bulunmanızı sağlayabilir.